Info

Porovnanie prínosov pistácií a kešu o zdraví


Ak máte radi jesť orechy, sú pistácie aj kešu zdravé a uspokojujúce desiatu. Podľa ministerstva poľnohospodárstva USA obsahujú rovnaký počet kalórií a gramov tuku na jednu porciu. Líšia sa však obsahom bielkovín, vitamínov a minerálov. V závislosti na vašich osobných stravovacích potrebách môže byť jedna oriešok výživnejšou voľbou.

Obsah bielkovín

Ak jete orechy kvôli bielkovinám vo vašej strave, pistácie obsahujú o niečo viac ako kešu. Podľa USDA poskytuje 1 unca pistácií 6 gramov bielkovín a rovnaká porcia kešu len 4 gramov. Proteín v obidvoch orechoch obsahuje zmes esenciálnych aminokyselín, ktoré vaše telo potrebuje, ale nedokáže produkovať. Z pistácií získate trochu viac aminokyselín leucín a lyzín. Tieto dva amíny okrem iného pomáhajú poskytovať energiu na cvičenie svalov, zachovávajú svalovú hmotu a pomáhajú pri absorpcii vápnika.

Obsah tuku

Pistácie aj kešu poskytujú 13 gramov tuku na jednu porciu, ale obsahujú mierne odlišné pomery druhov tukov. Mononenasýtené tuky tvoria viac ako polovicu tuku prítomného v oboch orechoch. V pistáciách tvoria polynenasýtené tuky druhé najväčšie percento, zatiaľ čo v kešu je to nasýtený tuk. Americká asociácia srdca poznamenáva, že mononenasýtené a polynenasýtené tuky pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a môžu znižovať riziko vzniku srdcových chorôb, zatiaľ čo nasýtený tuk prispieva k zvýšeniu hladiny cholesterolu a môže zvyšovať riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Tukové pomery prítomné v pistáciách sú teda o niečo lepšie pre vaše zdravie srdca.

B Vitamíny

Zvyčajne sa rovnaké vitamíny a minerály nachádzajú v kešu a pistácií, ale koncentrácia týchto živín sa medzi orechmi líši. Pistácie sú lepším zdrojom vitamínov B tiamínu a B-6, vďaka čomu získate 13 percent dennej hodnoty pre tiamín a 20 percent dennej hodnoty pre B-6. Kešu orechy majú iba 4 percentá dennej hodnoty pre oba vitamíny. Dostatočné množstvo tiamínu a B-6 denne pomáha telu metabolizovať energiu, udržuje zdravé červené krvinky a pomáha pri správnej nervovej funkcii.

Minerály

Zatiaľ čo v niektorých vitamínoch sú pistácie vyššie, kešu orechy poskytujú vyššiu koncentráciu minerálov. Podľa USDA je množstvo horčíka, medi a zinku vyššie v kešu ako pistácie. Tieto minerály sú nevyhnutné pre vaše celkové zdravie a hrajú úlohu pri mnohých telesných funkciách. Horčík pomáha udržiavať zdravé kosti. Tvorba hemoglobínu a správna funkcia červených krviniek závisia od adekvátneho množstva medi v tele. Zinok podporuje imunitné funkcie, pomáha zrážať krv a zachováva vaše zmysly chuti a vône.