Info

Závery o tom, prečo by ste mali cvičiť


Cvičenie sa všeobecne považuje za dôležité pri regulácii hmotnosti, posilňovaní kostí a svalov a zvýšenej výdrži. Výhody cvičenia však presahujú tieto spoločné skutočnosti do mnohých ďalších aspektov zdravia a wellness. Medzi ďalšie dôvody, prečo by ste mali cvičiť, patrí znížené riziko ochorenia, zvýšené zdravie mozgu, zlepšená energia, spánok a sex a nakoniec aj dlhší život.

Znížené riziko kardiovaskulárnych chorôb

Cvičenie môže byť nevyhnutné pri znižovaní vašej šance na rozvoj kardiovaskulárnych chorôb, ktoré zahŕňajú aterosklerózu a hypertenziu. Fyzická aktivita zvyšuje produkciu lipoproteínu s vysokou hustotou v tele a znižuje triglyceridy. Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení sa preto znižuje so znižovaním krvného tlaku a zvyšovaním hladiny cholesterolu. Zároveň znížite pravdepodobnosť vzniku mozgovej príhody alebo infarktu, pretože váš krvný obeh a srdce začnú pracovať efektívnejšie.

Prevencia cukrovky

Cvičenie navyše znižuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky a metabolického syndrómu. Pravidelné cvičenie podľa Harvard Medical School bráni nielen cukrovke prostredníctvom kontroly hmotnosti, ale aj prostredníctvom svalovej aktivity. Svaly, ktoré sa pravidelne pracujú, udržiavajú vnímavosť na inzulín, takže sa účinnejšie vstrebáva cukor v krvi. Výsledkom je, že cvičenie môže predchádzať aj znižovať účinky cukrovky, pretože diabetik môže tiež cvičením kontrolovať hladinu cukru v krvi.

Znížené riziko vzniku a opätovného výskytu rakoviny

Pravidelná fyzická aktivita môže znížiť riziko vzniku rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, hrubého čreva, endometria a pľúc, podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb. Okrem toho majú z prežitia úžitok aj pacienti, ktorí prežili rakovinu a tí, ktorí sa podrobujú liečbe rakoviny. Podľa Národného inštitútu pre rakovinu prežili rakovinu, ktorí cvičia, vyššiu kvalitu života, ako aj nižšiu šancu na opätovný výskyt, zatiaľ čo Americká vysoká škola športového lekárstva naznačuje, že cvičenie počas liečby rakoviny znižuje únavu a zvyšuje silu.

Vylepšená funkcia mozgu

Podľa Americkej rady pre cvičenie fyzická aktivita ovplyvňuje mozog stimuláciou mozgových neurotransmiterov, ako sú serotonín, dopamín a endorfíny. V dôsledku toho majú jednotlivci, ktorí cvičia, tendenciu byť menej stresovaní a úzkostliví a majú šťastnejší výhľad. Okrem toho môžu byť príznaky depresie zmiernené pravidelným cvičením. Výhody pre mozog tiež nastávajú vďaka zlepšenému kognitívnemu fungovaniu, pretože cvičenie pomáha zlepšovať myslenie a učenie. Podľa Harvard Medical School, nástup a rozvoj určitých kognitívnych porúch, ako je demencia, sa dá znížiť cvičením.

Energia, spánok a sex

Pravidelné cvičenie pomáha telu pracovať efektívnejšie prostredníctvom zlepšenej spotreby kyslíka, účinného dodávania živín a zdravého kardiovaskulárneho systému, čo vedie k zvýšenej energii, hovorí MayoClinic.com. Zároveň jednotlivci, ktorí cvičia, zaspávajú rýchlejšie a dosahujú vyššiu kvalitu spánku ako tí, ktorí nevykonávajú cvičenie. V dôsledku toho začnú jednotlivci vyzerať a cítiť sa lepšie - a prostredníctvom cítenia a lepšieho vzhľadu prostredníctvom pravidelného cvičenia sa váš sexuálny život môže zlepšiť. Ženy, ktoré pravidelne cvičia, môžu navyše zažiť väčšie vzrušenie, zatiaľ čo muži si zachovávajú lepšiu erektilnú funkciu.

Zit dlhsie

Kumulatívne prínosy cvičenia prispievajú k najdôležitejšiemu záveru zo všetkých: dlhšia životnosť. Podľa CDC jednotlivci, ktorí sa zúčastňujú siedmich hodín fyzickej aktivity týždenne, znižujú pravdepodobnosť skorého úmrtia o 40 percent. Sedem hodín týždenne však nie je požiadavkou na dlhý život, pretože cvičenie počas najmenej 30 minút denne môže tiež znížiť pravdepodobnosť predčasnej smrti. Akékoľvek vykonávané cvičenie môže zlepšiť dĺžku a kvalitu vášho života.