Info

Čo pijú cyklisti počas jazdy?


Pri cykle spotrebuje vaše telo zásoby vody, sodíka a uhľohydrátov. Cyklisti používajú rôzne nápoje ako náhradu za niektoré alebo všetky tieto živiny. V závislosti od vašich potrieb ako cyklista môžete získať tekutiny z vody, komerčných športových nápojov, džúsu alebo domácich športových nápojov.

Voda

Voda je najzákladnejšou tekutinou spotrebovanou cyklistami. Neobsahuje žiadne kalórie ani elektrolyty a slúži výlučne na hydratáciu tela - nie na jeho výživu. Podľa výskumníka Pennsylvánskej štátnej univerzity W. Larryho Kenneyho „voda je dostatočný hydratátor po jazde na bicykli po okolí“. Webové stránky „Tipy na jazdu na bicykli“ odporúčajú konzumovať 1 až 2 litre vody na jazdu trvajúcu 1 1/2 až 2 hodiny.

Športové nápoje

Komerčne vyrábané športové nápoje sú určené na dlhodobé aktivity. Obsahujú elektrolyty a uhľohydráty, ktoré je potrebné doplniť pri dlhších jazdách. Dôležitým elektrolytom, ktorý obsahujú, je soľ, ktorá zabraňuje potenciálne nebezpečnému stavu nazývanému hyponatrémia. Kalórie pochádzajú z glukózy, ktorú telo rýchlo vstrebáva. Kalórie zo športových nápojov sa môžu absorbovať do 10 minút od pitia. To vám poskytne rýchlu energiu, keď sa začnete cítiť unavení.

Šťava

Ovocná šťava obsahuje uhľohydráty, ktoré vám môžu dodať energiu pri jazde na bicykli, neobsahujú však elektrolyty, vďaka čomu sú vhodné iba na kratšie jazdy kratšie ako 1/2 hodiny. Podľa „Tipy pre cyklistický výkon“ vyžaduje fruktóza - cukor v ovocných šťavách - menej inzulínu na vstup do svalových buniek ako glukóza - ktorá sa zvyčajne používa v športových nápojoch. Žiadne štúdie však nikdy nepreukázali výhody pri pití šťavy pred športovými nápojmi. Hlavnou výhodou šťavy je jej chuť. Ak uprednostňujete chuť šťavy, pomôže vám to spotrebovať viac tekutín.

Domáce športové nápoje

Alternatívou ku komerčne vyrábaným športovým nápojom je vytvoriť si svoj vlastný. Domáce športové nápoje by mali obsahovať sodík a zdroj uhľohydrátov. Rada predsedu Rady pre telesnú zdatnosť a šport navrhuje navrhnúť jednoduchý športový nápoj s vodou, soľou, cukrom a arómami. Odporúča sa kombinovať 1/4 čajovej lyžičky soli, 4 čajové lyžičky cukru a niektoré príchute, ako je citrónová šťava a 8 uncí vody.