Info

Uvoľňuje tanec endorfíny?


Ľudské telo uvoľňuje endorfíny na úľavu od bolesti. Nie sú návykové, ale sú silné - v skutočnosti podľa správy Road to Health, že endorfíny sú od 18 do 500-krát také silné ako lieky proti bolesti vyrobené v laboratóriu. Telo uvoľňuje endorfíny počas období fyzickej aktivity, čo vedie k pocitom pohody a niekedy aj eufórii. Kým takmer každá fyzická aktivita má potenciál uvoľňovať endorfíny, tanec je obzvlášť efektívny.

Psychológia dnes

Keď sa fyzická aktivita zvyšuje, mozog uvoľňuje špeciálne chemikálie, ktoré zlepšujú pocity pohody. Podľa Psychology Today vedci už dávno vedeli, že fyzická aktivita zvyšuje náladu; časopis však zverejnil výsledky jednej nedávnej štúdie University of London, ktorá túto teóriu testovala proti pacientom trpiacim úzkosťou, ktorí boli zaradení do jedného zo štyroch prostredí. Medzi nastaveniami patril tanečný kurz, hudobný kurz, matematický kurz a cvičebný kurz. Iba pacienti z tanečnej triedy uviedli „významne zníženú úzkosť“.

Tanec vs. cvičenie

Ďalšia štúdia zistila, že študenti, ktorí sa zapísali do valčíka, nielen zlepšili zdravie, ale boli šťastnejší ako tí, ktorí sa zúčastnili tréningu na bežiacom páse a na bicykli z dôvodu uvoľňovania endorfínov v tele. Okrem toho, pretože tanec s hudbou spája ľudí spolu, pomáha vytvárať emocionálne maximum, ktoré sa podobne nevyrába pri iných športových aktivitách. Výsledkom je, že hoci tancovanie s hudbou nemusí viesť k spáleniu kalórií, ktoré behá alebo jazda na bicykli, štúdie ukazujú, že môže uvoľniť viac endorfínov ako obidva.

Vstúpte do Groove

Psychológia Today odporúča nechať vaše zábrany pri dverách a sústrediť sa skôr na zábavu, ako na potláčanie potenciálne nereálnych očakávaní týkajúcich sa schopností. Nezáleží na tom, aký štýl tanca si vyberiete - od baletu po tanečný sál až po západnú krajinu, všetci fungujú. Zamerajte sa na tvorivé vyjadrenie a vyvarujte sa vedomých alebo kritických pocitov. Ak chcete vyvážiť uvoľňovanie endorfínov s maximálnym spálením kalórií, vyberte si tanečné triedy s vyššou intenzitou latinčiny alebo jazzu, z ktorých každá spaľuje asi 422 kalórií za hodinu v priemere 155 libier; tá istá osoba spaľuje približne 317 kalórií pri tanečnom balete a tap a 387 kalórií pri rýchlom tanečnom tanci.

Pozitívne používanie endorfínov

Uvoľnenie endorfínov je len jedným z dôvodov, prečo lekári odporúčajú cvičenie ako spôsob, ako zlepšiť životný štýl a zároveň zvýšiť celkovú kondíciu. Hoci tanec je efektívnym posilňovačom nálady, rôzne aktivity môžu zlepšiť mentálny výhľad; beh, dobrý sex, jesť korenené jedlo alebo čokoládu, meditácia, pôrod, akupunktúra a masáže zvyšujú produkciu endorfínov a vedú k dlhotrvajúcim dobrým pocitom. Nakoniec nepodceňujte silu hudby. Podľa Road to Health, počúvanie - a tanec - hudby, ktorú milujete, zvyšuje produkciu endorfínov každý deň.