Info

Aké sú nebezpečenstvá za krkmi Lisy na krk?


Za krčným lisom majú činky riziko pre vaše ramenné kĺby. Aj keď toto cvičenie môže byť vykonané bezpečne, môže sa tiež vykonať s nesprávnou formou a viesť k poraneniu svalov alebo kĺbovej kapsuly samotnej. Vzhľadom na nebezpečenstvo, ktoré sa skrýva za činkami pri stlačení krku, bolo by rozumné držať sa alternatívnych cvičení, ktoré vytvárajú podobné sily.

Správny formulár

Ak chcete správne vykonávať prácu za krčkovým tlakom, posaďte sa na cvičebnú lavicu s chrbtom rovno. Držte činku cez chrbát krku s prečnievajúcim držadlom širším ako vaše plecia. Vydychujte a roztiahnite lištu rovno nahor, aby sa vaša dolná časť chrbta čo najviac rovnala. Nadýchnite sa, keď pomaly spustíte lištu späť nadol. Aby ste zabránili poraneniu ramena, sklopte lištu iba do tej miery, ako to umožňuje vaša jedinečná štruktúra ramena.

Svaly pracovali

Zadná časť krku je predovšetkým cvičením na ramene, ale pôsobí aj na niekoľko svalov v chrbte. Toto cvičenie sa zameriava hlavne na bočné a zadné vlákna deltoidov, ako aj na lichobežník, triceps a predný serratus. V menšej miere sa používajú aj kosoštvorce, infraspinatus, teres minor a supraspinatus.

Nebezpečenstvo pre plece

Ramenný kĺb, ktorý je veľmi pohyblivý a umožňuje ramenu pohybovať sa vo veľkom rozsahu pohybu, je jedným z najviac nestabilných kĺbov v tele. Niekoľko malých svalov tvorí rotačnú manžetu, ktorá obklopuje kĺb a dodáva kĺbu stabilitu. Počas stlačenia za krčkovým tlakom za krkom sa šľacha jedného z týchto svalov, supraspinatíva, môže trieť a stlačiť medzi hlavou humeru a okolitými kĺbovými znakmi. To vedie k zápalu a bolesti a, ak sa nelieči, môže viesť k trvalému poškodeniu šľachy, čo vedie k neschopnosti zdvihnúť ruku nad hlavu.

Všeobecný pohyb ramena počas tohto cvičenia, extrémna vonkajšia rotácia a únos, môžu tiež zvýšiť už aj tak nestabilnú povahu ramien a viesť k poškodeniu kĺbovej kapsuly, ako aj k roztrhnutiu svalov, väzov alebo šliach.

Nebezpečenstvo pre krk

Krk je tiež vystavený riziku počas činky za krčkovým tlakom. Pri každom opakovaní musíte ohnúť krk vpred, aby ste sa vyhli úderu do zadnej časti hlavy činkou. Tento pohyb môže viesť k namáhaniu svalov v krku, najmä ak pracujete s ťažkými váhami. Skutočné tupé trauma je ďalším možným nebezpečenstvom cvičenia. Umožnenie činky zostúpiť tvrdo na krk, ak vaše ramená začínajú únavu, môže viesť k pomliaždeninám alebo dokonca k vážnym zraneniam, ako sú napríklad zlomeniny stavcov.

Alternatívne cvičenia

Existuje niekoľko alternatívnych cvičení za tlačou za krk činky, ktoré budú pracovať podobné svaly a dá vám rovnaké zisky sily bez toho, aby predstavovali riziko pre vaše ramenné kĺby. Predný lis sa vykonáva podobným spôsobom, ale s lištou pred krkom. Môžete tiež vyskúšať činkový lis na ramená, ktorý umožňuje prispôsobenejší rozsah pohybu ramien. Bent-over laterally raises and vzpriamené riadky sa zamerajú na zadné vlákna deltoidov a zároveň vám poskytnú skvelý tréning hornej časti chrbta.