Info

Ako pridať práškové vlákno do vašej stravy


Zvyšujúci sa príjem vlákniny pomáha udržiavať zdravie tráviaceho ústrojenstva, zabraňuje zápche, znižuje riziko cukrovky a pomáha znižovať riziko rakoviny a srdcových chorôb. Vláknina sa zvyčajne vyskytuje v zelenine, ovocí a celých zrnách. Priemerný Američan podľa Medline Plus spotrebuje asi 10 až 15 gramov vlákniny denne, ale odporúčaná denná dávka je 20 až 35 gramov pre dospievajúcich a dospelých. Uprednostňuje sa získavanie vlákniny z potravinových zdrojov; napájané vlákno vám však môže pomôcť dosiahnuť RDA. Väčšina doplnkov s obsahom vlákniny neobsahuje chuť a ľahko sa pridáva do nápojov a nealkoholických potravín.

Krok 1

Prečítajte si návod na použitie na obale vláknového doplnku a zistite, aké množstvo prášku je potrebné pridať do vášho jedla alebo nápoja. Množstvo vlákniny na lyžičku alebo polievkovú lyžicu sa líši v závislosti od značky.

Krok 2

Vmiešajte vybrané množstvo vlákniny do asi 6 uncí vody alebo inej tekutiny, až kým sa nerozpustí. Do kávy, džúsu a nealkoholických potravín, ako je paradajková omáčka a jogurt, môžete pridať vlákninu s napájaním. Nepoužívajte ho do sýtených nápojov.

Krok 3

Do vlákniny pridávajte postupne vlákninu, aby nedošlo k nadúvaniu a plynatosti. Vezmite si viac ako 4 gramy vlákniny na dávku, podľa potreby dvakrát až trikrát denne. Ak pociťujete gastrointestinálne ťažkosti, znížte množstvo vlákniny na 2 gramy na dávku najmenej jeden týždeň.

Krok 4

Zvýšte príjem tekutín. Keď zvýšite vlákninu vo vašej strave, budete potrebovať viac tekutín, aby ste sa vyhli zápche. Vypite ekvivalent najmenej 8 pohárov vody denne.

Tipy

  • Získajte väčšinu svojej vlákniny z rôznych zdrojov potravy. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny zahŕňajú celé zrná, ovocie, zeleninu a fazuľa.