Info

Znížená chuť do jedla po začatí cvičenia


Mnoho ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, sa obávajú, že zvyšujúce sa cvičenia môžu zvýšiť chuť do jedla a brzdiť ich ciele. Mierne intenzívne cvičenie však mení vylučovanie hormónov, ktoré regulujú chuť do jedla. Spustenie nového cvičebného programu je pre chudnutie prospešné, pretože spaľuje kalórie, ale kontrola chuti do jedla zvyšuje u mnohých ľudí potenciál zdravého chudnutia. Pred začatím nového cvičenia sa poraďte so svojím lekárom.

Hormóny chuti do jedla

Vaše telo produkuje hormóny, ktoré regulujú hlad a pocit sýtosti. Ghrelín je hormón, ktorý stimuluje vašu chuť k jedlu a Peptid YY pomáha udržiavať hlad pod kontrolou. Leptín je ďalší hormón, ktorý sa zvyšuje, keď je váš žalúdok prázdny. Pri zvýšených hladinách ghrelínu a leptínu zohrávajú úlohu niektoré faktory, vrátane stresu a nedostatku spánku. Kontrola produkcie týchto hormónov je dôležitá pre udržanie vášho príjmu kalórií na nízkej úrovni, aby spôsobila chudnutie. Aeróbne cvičenie môže pomôcť potlačiť chuť do jedla na krátku dobu.

Znížená chuť do jedla

Podľa štúdie z roku 2008 uverejnenej v americkom časopise American Journal of Physiology je hodinová aeróbna cvičenie na zníženie hladiny ghrelínu a zvýšenie hladín peptidu YY znížením vašej chuti do jedla po dokončení. Zmena týchto hladín hormónov znamená, že nebudete mať hlad hneď po tréningu. Hlad sa však nakoniec vracia, aj keď to nerobí rovnako. Cvičenie spaľuje kalórie a vytvára energetický deficit, ktorý sa musí v určitom okamihu doplniť, čo znamená, že keď sa vaše hladiny hormónov vrátia k normálu, budete sa cítiť hladní. Keď si zvyknete na svoj nový cvičebný program, možno si všimnete zvýšenie chuti do jedla do takej vysokej miery.

Druhy cvičenia

Aerobné cvičenie potláča ghrelín a zvyšuje peptidy YY vyššou rýchlosťou ako silové cvičenia, ktoré podľa štúdie "American Journal of Physiology" ponúkajú iba minimálne zmeny hormónov. Štúdia použila jednohodinové bežecké trenažéry na meranie účinkov cvičenia na chuť do jedla. Podobné výhody však môžu ponúknuť aj iné typy aeróbneho cvičenia. Jogging, svižná chôdza, plávanie a jazda na bicykli sú alternatívne možnosti.

Dôležité informácie

Štúdia skúmajúca účinky cvičenia na chuť k jedlu používa mužov, ale výsledky sú pravdepodobne podobné u žien. Účinky potláčajúce chuť k jedlu sa okrem toho najviac prejavili u účastníkov so zdravou hmotnosťou. Ľudia s nadváhou si môžu po cvičení tiež všimnúť zníženie chuti do jedla. Aj keď aeróbne cvičenie môže potlačiť chuť do jedla, nie vždy vás to zabraňuje jesť. Po tréningu sa vyhnite konzumácii jedál s vysokým obsahom kalórií, ktoré by mohli brániť výhodám cvičenia. Či už máte hlad alebo nie, po tréningu si dajte malé občerstvenie a trochu vody. Tým sa zabráni dehydratácii a doplní sa zásobovanie energiou. Zahrňte proteín, ktorý pomáha pri regenerácii svalov.