Info

Definícia vodného aerobiku


Aeróbne cvičenie, tiež nazývané kardiovaskulárne cvičenie, je akékoľvek trvalé cvičenie, ktoré cvičí veľké svalové skupiny, zvyšuje srdcový rytmus a sťažuje prácu pľúc. Vodný aerobik je forma aeróbneho cvičenia, ktoré sa koná vo vode a zvyčajne sa skladá z rôznych cvičení. Aj keď takmer každý sa môže zúčastniť vodného aerobiku, šport je ideálny pre ľudí s bolesťou chrbta, starších ľudí alebo pre ľudí s jemnou kostnou štruktúrou a pre tých, ktorí by chceli schudnúť bez toho, aby príliš zaťažovali svoje telo. Pred začatím pravidelnej vodnej aerobiku sa poraďte s lekárom.

Zdravotné výhody

Vodný aerobik môže mať úžitok takmer každému, pretože ovplyvňuje hlavné svalové skupiny a pôsobí na vaše srdce a pľúca. Táto konkrétna forma cvičenia je obzvlášť prospešná pre ľudí s krehkými kosťami, ako sú starší ľudia. Pohyby sú rytmické a podmienené vodou, takže na kĺby je oveľa menej stresu. Voda môže byť pohodlnejším prostredím aj pre tehotné ženy alebo pre ľudí, ktorí sa ľahko prehrievajú. Počas teplých mesiacov zostaňte v pohode tým, že z vodného aerobiku urobíte hlavný zdroj cvičenia.

Prípravy

Pripojte sa k lekcii vodného aerobiku alebo si to zacvičte sami. Používajte plavky, ktoré vám dobre padnú a umožňujú vám voľný pohyb vo vode. Vodné topánky sú voliteľné, ale môžu poskytnúť ďalšie pohodlie. Pri výkone je možné nosiť plávajúce čiapky, aby ste počas cvičenia držali dlhé vlasy od tváre a očí. Ak ste v organizovanej triede, inštruktor vám môže poskytnúť ďalšie vybavenie, ako napríklad plávajúce zariadenia, ako sú rezance a kickboardy.

Cvičenie

Vodný aerobik sa skladá z rôznorodej skupiny cvičení. Ak ste súčasťou väčšej triedy, váš inštruktor vám predstaví mnohé z nich, ale keď už ich niekoľko poznáte, je ľahké pracovať samostatne. Jednoducho nájdete pokojný kútik bazéna bez ďalších plavcov. Voda by mala byť približne taká vysoká ako váš hrudník. Začnite zahriatím prechádzkou alebo pomalým joggingom vo vode a pomaly zvyšujte svoje tempo. Vymiešajte svoje cvičenie vyskúšaním kolenných vlekov a skokových zdvihákov. Pri cvičení na hornej časti tela pridajte vodné závažia alebo tlačte nadol na plávajúce zariadenie, ako je napríklad kickboard.

Bezpečnostné hľadiská

Cvičenie s vodným aerobikom vždy začnite zahrievaním a ochladzovaním. Pred vstupom do vody a po tréningu vykonajte napínanie na boku bazéna, aby ste predišli namáhaniu napätých svalov. Pracujte pri pohodlných teplotách. Ak je bazén príliš teplý, môže spôsobiť nevoľnosť. Udržujte fľašu s vodou na okraji bazéna na dosah, aby ste počas celého cvičenia zostali hydratovaní. Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami plávania, pred začatím si urobte lekcie a zostaňte v primeranej hĺbke pod dohľadom, ak ste začínajúci plavec.