Info

Ako určiť váš regeneračný srdcový rytmus

Ako určiť váš regeneračný srdcový rytmus


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Keď cvičíte, váš srdcový rytmus sa zrýchli a začnete ťažšie dýchať, aby sa do buniek prenieslo viac kyslíka. Keď máte lepšiu fyzickú podobu, vaše srdce sa zvyčajne zotavuje z tohto rýchleho srdcového rytmu pomerne rýchlo a počas niekoľkých minút sa vracia k normálnemu - alebo „odpočinajúcemu“ - srdcovému rytmu. Keď ste v horšom fyzickom stave, zotavenie vášho srdca zvyčajne trvá dlhšie. Ak chcete zistiť obnovovací srdcový rytmus, musíte najskôr určiť pokojový srdcový rytmus, aby ste mohli určiť základnú líniu toho, čo je pre vás normálne.

Krok 1

Zoberte si pulz skôr, ako ráno vstanete z postele, aby ste zmerali pokojovú srdcovú frekvenciu. Umiestnite ukazovateľ a prostredný prst na krčnú tepnu tesne pod čeľusťovú kosť na jednu stranu. Prsty môžete tiež položiť na pulz na zápästí, tesne pod ryhovanie zápästia, pod palcom. Spočítajte počet úderov, ktoré cítite za 10 sekúnd, a potom ich vynásobte šiestimi; toto je vaša pokojová srdcová frekvencia v tepoch za minútu.

Krok 2

Vykonajte bežné kardiovaskulárne cvičenie, ako je behanie, jazda na bicykli, plávanie alebo akékoľvek iné cvičenie, ktoré pravidelne robíte. Asi po 10 minútach - alebo keď ste správne zahriatí a dýchate - zastavte a zopakujte pulz. Poznamenajte si počet úderov za minútu.

Krok 3

Pokračujte v pravidelnom cvičení. Keď skončíte, sledujte hodiny a zmerajte si pulz presne jednu minútu po ukončení cvičenia.

Krok 4

Odčítajte BPM po záťaži od BPM v polovici cvičenia. Podľa lekára lekárov so športovým lekárom, Dr. Gabe Mirkin, ak vaša srdcová frekvencia klesla o viac ako 50 úderov za minútu v minúte po cvičení, ste vo veľmi dobrej kondícii. Ak vaša srdcová frekvencia klesla o menej ako 12 úderov za minútu za minútu po cvičení, je to indikátor toho, že by ste mohli byť vystavení riziku srdcového infarktu a ste v zlom fyzickom stave.

Tip

  • Nezabudnite otestovať obnovovací srdcový rytmus presne jednu minútu po ukončení cvičenia, pretože vaša srdcová frekvencia môže každú sekundu pomerne rýchlo klesať, čím sa test stáva menej presným.