Info

Rozdiel v endomorfách a ektomorfoch


Typy tiel spadajú do troch kategórií: endomorfy, ektomorfy a mezomorfy. Endomorfy a ektomorfy ležia na opačných koncoch spektra typov tela; väčšina ľudí však nemá charakteristiky iba jedného typu tela. V skutočnosti môžete mať vlastnosti endomorfu aj ektomorfu. Pochopenie silných a slabých stránok spojených s rôznymi typmi tela vám môže pomôcť pri navrhovaní efektívnejších cvičení pre vaše telo.

Tvar tela

Klasické ektomorfy majú štíhle, jemne postavené telá s dlhými rukami a nohami. Boky sú spravidla mierne širšie ako plecia. Endomorfy majú zvyčajne krátke ruky a nohy, s guľatými torzami. Ramená sú zvyčajne širšie ako boky. Endomorfy typicky nesú nadváhu.

Silné stránky

Ektomorfy majú dlhé, štíhle svaly a sú vo všeobecnosti veľmi pružné. Majú veľmi efektívny nervový systém a rýchlo reagujú na podnety. Hoci endomorfy nie sú také prirodzene pružné ako ektomorfy, majú potenciál byť celkom flexibilné, ak sa pravidelne natahujú. Endomorfy si tiež môžu pomerne ľahko vybudovať svoju kardiovaskulárnu vytrvalosť a svalovú silu, aj keď nie tak ľahko ako tretí typ tela, mezomorfy. Pretože endomorfy majú veľmi účinný tráviaci systém, ľahko absorbujú živiny z potravín, ktoré konzumujú.

Slabé stránky

Ektomorfy majú neúčinný kardiovaskulárny a svalový systém. Z tohto dôvodu ektomorfy zápasia s cvičeniami, ktoré vyžadujú vytrvalosť, a stavajú svaly veľmi pomaly. Okrem toho je tráviaci systém klasického ektomorfu neúčinný. Ektomorfy neabsorbujú živiny veľmi dobre a majú tendenciu trpieť hypoglykémiou a anémiou. Primárnou slabinou typu endomorfného tela je to, že títo ľudia priberajú na váhe veľmi ľahko. Ak endomorfy nevenujú pozornosť svojej strave, môžu ľahko nadváhou alebo obezitou.

Dôsledky

Cvičebné programy by sa mali zameriavať na slabiny spojené s typom tela. Napríklad, ak ste ektomorf, mali by ste sa zamerať na kardiovaskulárne vytrvalosť a silový tréning. Ak chcete stavať svalovú hmotu, vykonajte nízky počet opakovaní s ťažkými váhami. Endomorfy by sa mali zamerať na kardiovaskulárne cvičenie, v ideálnom prípade dlhšie, aby sa maximalizovali výhody tohto typu cvičenia na chudnutie.