Info

Výhody a nevýhody pluhu v józe


Jóga zlepšuje vašu náladu, zmierňuje stres, zvyšuje pružnosť, zvyšuje silu a posilňuje vašu dôveru. Táto starodávna, východná prax prichádza v mnohých formách, od restoratívnych po vysoko atletické. Niektoré pózy v joge sú kontraindikované pre určité zdravotné stavy a môžu byť nebezpečné, ak sa vykonávajú nesprávne. Jedným z týchto pozícií je pluh alebo Halasana.

Poprava

Pluhový pluh by sa mal vykonávať neskoro v praxi počas dokončovacích pozícií, zvyčajne po pólovom mostíku a ramennom stojane. Chcete, aby sa vaše telo pred pokusom úplne zahrialo. Aby ste sa dostali do Pluhu, ležte na chrbte na podložke a roztiahnite nohy priamo do vzduchu. Pomaly zdvíhajte boky z podlahy a ohýbajte sa od bedrových kĺbov, aby ste si nechali prsty na nohách k zemi za hlavou. Udržujte chrbát rovno a pokračujte v podoprení chrbta rukami alebo si držte ruky pri sebe a natiahnite ruky na podložku pod vaše boky. Držte pózu jednu až päť minút, v závislosti od zámeru vašej praxe. Ak chcete vyjsť z pozície, sklopte s kontrolou.

Výhody

Pluh predstavuje upokojenie mozgu, stimuluje tráviace orgány a štítnu žľazu, napína ramená a chrbticu a redukuje stres, poznamenáva online verzia časopisu Yoga Journal. V knihe „Alternatívna medicína a rehabilitácia: Sprievodca pre lekárov“, autor S. F. Wainapel hovorí, že inverzie, ako je napríklad Pluh, predstavujú pomoc pri vyprázdňovaní žíl nôh a zvyšujú cirkuláciu krvi do horných lalokov pľúc, čím zvyšujú kapacitu dychu. Inverzie môžu tiež pomôcť s funkciou obličiek a znížením krvného tlaku.

Nebezpečenstvo

Pluhová póza sa neodporúča počas menštruácie a tehotenstva, pokiaľ ste skúseným praktizujúcim jogou a nemáte povolenie od lekára. Pluh môže spôsobiť poranenie krku. Dokonca aj u zdravých ľudí môže záťaž na krku, ktorú zažívate pri pluhu, podviazať väzivo krčnej chrbtice a spôsobiť poškodenie diskov v tejto oblasti. Ľudia so spinálnou osteoporózou a artritídou sú vystavení osobitnému riziku. Vo výnimočne zriedkavých prípadoch môže pluh predstavovať arteriálnu disekciu - stav, pri ktorom rýchly pohyb pri krku spôsobuje roztrhnutie sliznice jednej z tepien a presakovanie krvi spôsobuje zrážanie krvi. Zrazenina spôsobuje intenzívnu bolesť, migrény a dokonca aj mozgovú príhodu.

Úpravy a alternatívy

Dotknutie sa prstov na nohách nad hlavou je pokročilou verziou držania tela. Pri prvom pokuse o túto pózu vyhľadajte seriózneho učiteľa. Ak nie ste pripravení na plnú pluh, ale chcete využívať niektoré výhody tejto inverzie, podložte pod boky podpierku alebo prikrývku. U niektorých ľudí sa prsty nemôžu dostať na podlahu, takže môžete umiestniť stoličku za vami a prevrátiť nohy nahor a znova, aby sa prsty na nohách dotýkali sedadla ako modifikácia. Ak sa rozhodnete nevykonávať pluh, jednoducho ako alternatívu objímajte kolená do hrude.