Info

Výhody a nevýhody sedenia


Medzi vaše základné svaly patria svaly na spodnej časti chrbta, bedier, panvy a brucha. Účelom situp cvikov je posilniť tieto svaly a pomôcť im efektívne pracovať spolu s ostatnými. Silnejšie svaly jadra majú pomôcť zmierniť alebo dokonca zabrániť bolesti chrbta. Mali by tiež znižovať svalové kŕče a chrániť tak chrbát pred zranením. Situpy nie sú účinným spôsobom na dosiahnutie týchto cieľov.

Výhody

Situps sú účinné v jednej veci: posilnenie vašich základných svalov. Silnejšie jadrové svaly pomáhajú stabilizovať vaše telo pri pohybe svetom. To znamená, že pri športovaní budete mať menšiu pravdepodobnosť zakopnutia, čo vám pomôže chrániť pred zraneniami a pádmi. Silnejšie svaly jadra tiež znamenajú, že si môžete udržiavať lepšie držanie tela, pretože to nebude zaťažovať chrbát, aby ste sa postavili a posadili sa rovno.

Nevýhody

Aj keď sa posilňujú, sedenia nevyladia vaše jadro. Takže ak máte nadbytočný tuk okolo brucha, sedenie vám neurobí nič, aby sa ho zbavilo. Preto musíte pridať kardiovaskulárne cvičenie a jesť menej kalórií. Situps môžu tiež klásť príliš veľa vašej telesnej hmotnosti na vaše krehké chrbtičné disky. Podľa profesora biomechaniky Stuarta McGilla z University of Waterloo to môže spôsobiť herniu disku, pri ktorej disk tlačí na nervový koreň a v skutočnosti spôsobuje bolesť namiesto toho, aby sa zmenšil.

Nebezpečné situácie

Niekedy môžu byť sedenia úplne nebezpečné. Nemali by poškodzovať plod počas prvého trimestra alebo 13 týždňov tehotenstva. Ale potom sa vyhnite ležaniu na chrbte, ak ste tehotná, pretože to môže znížiť váš krvný tlak a zabrániť potrebnému prietoku krvi do plodu. Ak máte nejaké stavy kostí, ako je napríklad osteoporóza, zdržte sa záchvatov, čo spôsobuje, že kosti sú krehké a zraniteľné. Ak sa pokúsite o sedenie, riskujete zlomeniny kompresie.

Bezpečnejšie sedenia

University of Rochester Medical Center hovorí, že môžete znížiť riziko zranenia udržiavaním nôh, bokov a kolien. Kolená udržiavajte ohnuté a chodidlá ležte rovno na zemi, ale nezakrývajte ich ťažký kus nábytku alebo bar. Nezabudnite sa spoľahnúť na to, že budete robiť svoju prácu, namiesto toho, aby ste si kládli dôraz na krk alebo ramená. Situps sú tiež bezpečnejšie, ak ste už nejako posilnili. Nakoniec zhlboka dýchajte a nikdy sa nestláčajte do bodu bolesti.

Zdroje