Info

Účinky cvičenia na dýchanie


Dýchanie je automatická funkcia tela a kvalita vašich dýchacích ciest sa zlepšuje cvičením. Ak uvažujete o dýchaní, môžete uvažovať iba o vdychovaní a vydýchnutí vzduchu. Dýchanie zahŕňa vdychovanie, výdych a výmenu vzduchu, ktoré sa vyskytujú vo vašich pľúcach. Cvičenie umožňuje okamžité a trvalé zmeny dýchacích funkcií.

Dýchanie

Pri vdychovaní privádzate kyslík zo vzduchu do pľúc. Kyslík sa viaže na červené krvinky, vstupuje do vášho srdca a potom prúdi v krvi do orgánov, svalov a tkanív tela. Oxid uhličitý je vedľajší produkt dýchania. Keď sa vaša krv vracia do pľúc, oxid uhličitý sa uvoľňuje z prúdu krvi do vzduchu, ktorý vydýchate.

Cvičenie

Počas aeróbnych cvičení, ako je chôdza, jazda na bicykli, plávanie a tanec, vaše telo potrebuje zvýšené množstvo kyslíka. Kyslík pomáha premieňať tukové zásoby na palivo pre váš tréning. Výsledkom je tiež zvýšenie oxidu uhličitého, na ktorý váš mozog reaguje. Mozog vysiela signál na zvýšenie rýchlosti dýchania, aby držal krok s požiadavkami na kyslík a výmenu oxidu uhličitého. Čím intenzívnejšie cvičenie, tým rýchlejšie srdce a dýchanie.

Dýchacie vzory

S postupom aeróbneho cvičenia sa vaše pokojové dýchanie v priebehu času spomaľuje. Je to dôsledok zvýšenej vytrvalosti a sily dýchacích svalov. S každým dychom sa váš prietok vzduchu zlepšuje v porovnaní s objemom pred cvičebným programom. Inými slovami, stanete sa efektívnejším oddychom. Americký denník medicíny dýchacích ciest a kritickej starostlivosti tiež zistil, že tento výsledok je pravdou u tých, ktorí trpia chronickými poruchami obmedzenia prietoku vzduchu.

Výmena vzduchu

Ďalším výsledkom vytrvalostného tréningu s vysokou intenzitou je efektívnejšia výmena vzduchu. Kyslík je ľahko prijímaný do pľúc a krvného obehu pre transport do pracovných svalov. Oxid uhličitý je účinnejšie eliminovaný zlepšenou funkciou dýchacích svalov. Keď sa výmena kyslíka a oxidu uhličitého uskutočňuje na vysokej úrovni, telo udržuje rovnováhu, čo pomáha znižovať stres a úzkosť a zlepšuje duševné a fyzické zdravie.