Info

Účinky nadmorskej výšky na dýchanie

Účinky nadmorskej výšky na dýchanieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kyslík je vo vyšších nadmorských výškach menej prístupný, čo môže spôsobiť zhluk príznakov nazývaných výšková choroba. Ľudia žijúci alebo navštevujúci vysoké nadmorské výšky sa musia naučiť účinnejšie dýchať, aby sa predišli výškovým chorobám. Chronický nedostatok kyslíka vo vysokých nadmorských výškach môže viesť k vážnym, život ohrozujúcim chorobám, ako je pľúcny edém a strata vedomia. Ak cestujete prvýkrát do vysokých nadmorských výšok, vydajte sa na cestu niekoľkými dňami. To dáva telu čas na postupné prispôsobenie sa zníženému dostupnému kyslíku.

Nadmorská výška a kyslík

Je populárnou mylnou predstavou, že vo vzduchu je vo vyšších nadmorských výškach k dispozícii menej kyslíka. Namiesto toho je tlak vzduchu podstatne nižší, čo znamená, že častice vzduchu sú ďalej od seba. Výsledok: Rovnaké množstvo kyslíka je vo vzduchu, ale je menej prístupné.

Krátkodobé účinky

Znížená dostupnosť kyslíka vo vyšších nadmorských výškach môže rýchlo viesť k hypoxii, ku ktorej dochádza, keď telo nemá dostatočný prístup k kyslíku. Pľúca musia pracovať tvrdšie, čo môže viesť k rôznym zdravotným problémom. Medzi príznaky hypoxie patrí sústredenie sa, bolesti hlavy, závraty, ťažkosti pri chôdzi, znížená energia a zmätenosť. V závažných prípadoch môže hypoxia spôsobiť krvácanie v pľúcach, ako aj tekutinu v okolí mozgu.

Hyperventilácia

Na kompenzáciu zníženého dostupného kyslíka vo vyšších nadmorských výškach musíte dýchať rýchlejšie. Niektorí ľudia reagujú na hypoxiu hyperventiláciou. Hyperventilácia znižuje dostupnosť kyslíka, pretože ľudia krátko, rýchlo a neúčinne dýchajú. U ľudí, ktorí sa naučia dýchať o niečo rýchlejšie pri účinnom dýchaní, je však menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie hypoxia. Keď ľudia žijú vo vysokých nadmorských výškach celý svoj život, môžu sa prirodzene naučiť tento štýl dýchania.

Dlhodobé účinky

Keď sa telo prispôsobí vyšším nadmorským výškam - buď po aklimatizácii alebo ako výsledok života vo vysokých nadmorských výškach - dôjde k niekoľkým zmenám dýchania. Najskôr sa pľúca zväčšia, čo im umožňuje prijímať viac kyslíka. Telo tiež produkuje viac červených krviniek a kapilár, čo umožňuje pľúcam účinnejšie okysličovať krv. Zostať vo vysokých nadmorských výškach potom, čo sa u vás vyvinie výšková choroba, však tento účinok nespôsobí. Účinnejší príjem kyslíka je výsledkom dlhodobého pôsobenia vysokých nadmorských výšok a choroba z nadmorskej výšky bráni vášmu telu v tom, aby sa efektívne prispôsobilo vyšším nadmorským výškam.