Info

Účinky zlého držania tela na kostrový systém


Priame sedenie sa môže zdať ako jednoduchá výučba z vašich dní na základnej škole, ale dobré držanie tela je vážne zdravotné podnikanie. Pozícia sa týka zarovnania chrbtice so všetkými jej susednými štruktúrami. Osoba s dobrým držaním tela udržuje správne nastavenie vo všetkých polohách sedenia, státia a ležania. Zlé držanie tela v podobe vychýlenosti, poľovávania alebo zhadzovania vytvára nesprávne zarovnanie pozdĺž chrbtice, ktoré narúša takmer všetky hlavné zložky pohybového aparátu. Nespravenie nesprávneho držania tela má významné následky pre kostrový systém.

Vychýlenie

Kostrové ochorenia, ktoré sú výsledkom zlého držania tela, sú výsledkom nesprávneho vyrovnania chrbtice. Ak máte dobré držanie tela, horná krčná krivka, stredná krivka hrudníka a dolná bedrová krivka rovnováhy chrbtice pozdĺž imaginárnej zvislej čiary, ktorá steká po tele od vrcholu hlavy po spodok chodidiel. Správne držanie tela zaisťuje, že vaša chrbtica nie je naklonená k žiadnej strane tela ani prehnaná pozdĺž ktorejkoľvek z jej prirodzených kriviek. Nesprávne držanie tela narúša zarovnanie chrbtice buď zdôrazňovaním jednej alebo viacerých kriviek chrbtice, alebo spôsobuje horizontálne zakrivenie chrbtice. Nesprávne zarovnaná chrbtica narúša zarovnanie ďalších veľkých kostí a svalov, ktoré môžu spôsobiť krátkodobú bolesť alebo dlhodobejšie štrukturálne poškodenie.

Spoločný stres

Kĺby vo vašom tele sú chránené spojivovým tkanivom určeným na tlmenie a ochranu kĺbu počas pohybu. Množstvo spojivového tkaniva odráža zaťažovacie vlastnosti kĺbu. Nesprávne zarovnaná chrbtica spôsobuje redistribúciu hmotnosti alebo stresu v celom tele, takže teraz sú potrebné kíby, ktoré nemali znášať značné množstvo stresu, aby tak kompenzovali zlé držanie tela. Ak kíby nesú stres nad svoju kapacitu, výsledkom je dočasná alebo dlhodobá bolesť, ako aj degradácia podporného spojivového tkaniva. Zlé držanie tela najčastejšie ovplyvňuje kĺby v chrbtici, kolenách a pleciach.

Problémy s rastom

Kostrový systém koordinuje rast so svalovými vláknami, aby sa udržalo vyrovnanie a rovnováha. Niektoré formy chronického zlého držania tela negatívne ovplyvňujú bežné vzorce rastu. Napríklad zlé držanie tela, ktoré kladie väčší dôraz na stavce chrbtice, spôsobí rýchlejšie opotrebenie spojovacích diskov, stlačenie kostí chrbtice a stratu výšky. Zlé držanie tela, ktoré stláča kosti a kĺby, tiež brzdí rast svalových vlákien, čo vedie k zníženej sile alebo vzrastu.

Artróza

Zlé držanie tela je jedným z faktorov prispievajúcich k osteoartritíde. Osteoartritída je výsledkom silného odbúravania spojivového tkaniva medzi kĺbmi, ktoré chráni kosti pred drhnutím a spôsobovaním bolesti. Keď držanie tela naruší rovnováhu nosnosti kĺbov, spojivové tkanivo sa naruší a kosti sa vystavia kosti. Zasiahnuté kĺby občas usadzujú a roztavia blízke kosti v neprirodzených alebo bolestivých polohách, najmä v chrbtici a rukách. Pozícia je obzvlášť dôležitá pre osteoartrózu, pretože stav často zhoršuje už aj tak zlé držanie tela, ktoré môže znásobovať bolesť. Osteoartritída sa nedá vyliečiť alebo zvrátiť, ale bolesť sa dá zvládnuť pomocou fyzickej terapie a liekov.