Info

Účinky príliš malého množstva bielkovín v potrave


Proteínová úloha vo vašom tele presahuje iba udržiavanie svalovej hmoty a sily. Je nevyhnutný pre tvorbu určitých hormónov a enzýmov potrebných vo vašom tele na reguláciu hladiny energie a cukru v krvi. Bez toho, aby ste toho mali dosť, môžete ochorieť častejšie, cítiť sa unavení a stratiť svalovú hmotu. Vaše telo neukladá bielkoviny rovnakým spôsobom, ako ukladá energiu v tukových bunkách, preto je potrebný denný príjem bielkovín.

Požiadavky na bielkoviny

Aby ste pochopili, koľko bielkovín je príliš málo, musíte najskôr vedieť, koľko bielkovín potrebujete za deň. Väčšina ľudí potrebuje 0,8 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti alebo 0,36 gramu na libru. Ak sa pravidelne zapájate do intenzívneho cvičenia alebo silového tréningu, podľa Medzinárodnej spoločnosti pre športovú výživu budete pravdepodobne potrebovať 1,4 až 2 gramy bielkovín na kilogram za deň. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín zahŕňajú mäso, hydinu, ryby, vajcia, mliečne výrobky, strukoviny, orechy a semená.

Svalová degradácia

Pokyny pre príjem bielkovín sa odhadujú na základe toho, ako vaše telo stráca dusík, hlavnú zložku bielkovín, prostredníctvom moču a čriev. Vo vašej strave musíte nahradiť stratený denný dusík dusíkom z bielkovín. Niektoré z vašich buniek zomierajú každý deň a vytvárajú sa nové. Vaše telo potrebuje aminokyseliny v proteíne na vybudovanie nových buniek, ako aj na opravu menších zranení a na zvýšenie svalovej sily. Bez dostatočného množstva bielkovín vo vašej strave začne vaše telo rozkladať svaly a tkanivá, aby získali prístup k bielkovinám, ktoré potrebuje. V priebehu času to môže viesť k úbytku svalov, vypadávaniu vlasov, opuchom a iným vedľajším účinkom.

Zhoršená funkcia hormónov a imunitného systému

Potrebujete tiež aminokyseliny v proteíne, aby vo vašom tele tvorili dôležité enzýmy a hormóny. Niektoré aminokyseliny sú nevyhnutné vo vašej strave, pretože vaše telo ich nedokáže pripraviť. Podľa textu „Pokročilá výživa a ľudský metabolizmus“ je potrebný esenciálny aminokyselinový tyrozín na výrobu hormónov štítnej žľazy, ako aj dopamínu a adrenalínu. Tryptofán je potrebný na výrobu melatonínu a inzulín sa vyrába z iných aminokyselín. Vaše telo tiež používa proteíny na tvorbu zlúčenín nazývaných imunoglobulíny, ktoré sú nevyhnutné na potlačenie baktérií a vírusov. Nedostatok bielkovín vo vašej strave môže viesť k hormonálnej nerovnováhe alebo chorobe.

Podvýživa

Správna tvorba hemoglobínu a červených krviniek vyžaduje bielkoviny. Bez adekvátneho príjmu bielkovín vznikne anémia. Ďalšou príčinou tejto anémie je nedostatok vitamínov a minerálov bežne získavaných z potravín obsahujúcich bielkoviny. U detí môže byť rast obmedzený a u detí môže dôjsť k zlyhaniu. Podľa príručky The Merck sa dospelí s touto podvýživou v bielkovine môžu cítiť unavení a letargicky. Nehojace sa rany, hnačka alebo strata hmotnosti sa môžu vyskytnúť aj pri nedostatku bielkovín.