Info

Účinky teploty na svalovú kontrakciu

Účinky teploty na svalovú kontrakciu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Teplota výrazne ovplyvňuje schopnosť svalov sťahovať sa. Teplota vašich svalov je dôležitá, rovnako ako teplota okolia. Cvičenie v chlade sa nedá vždy vyhnúť, ale adekvátne zahriatie vám môže pomôcť dosiahnuť optimálnu kontrakciu svalov. Správna strava je tiež dôležitá pre udržanie zdravých svalov a môže pomôcť vyhnúť sa zraneniam.

Svalová kontrakcia

Svalová kontrakcia je vyvolaná absorpciou kyslíka do svalov. Kyslík je prijímaný cez pľúca a prenášaný do zvyšku tela hemoglobínom v krvi. Každá molekula hemoglobínu nesie štyri molekuly kyslíka. Rýchlosť uvoľňovania molekúl kyslíka od hemoglobínu ovplyvňuje množstvo kyslíka vo svaloch a vyššie hladiny kyslíka umožňujú väčšiu silu svalovej kontrakcie.

Teplota

Teplota môže výrazne ovplyvniť schopnosť vášho svalu sťahovať sa. Pre svaly je ťažšie sťahovať sa pri nízkych teplotách ako v teplejších podmienkach. Teplota ovplyvňuje ľahké uvoľňovanie kyslíka z hemoglobínu. Pri nízkych teplotách je kyslík pevnejšie viazaný na hemoglobín a neuvoľňuje sa tak ľahko. Toto pomalšie uvoľňovanie vedie k nižšiemu množstvu kyslíka dostupného pre vaše svaly, čo sťažuje kontrakciu. Cítite to ako stuhnutosť vo svojich svaloch. Opak je pravdou pri teplých teplotách; kyslík sa ľahko uvoľňuje z hemoglobínu za teplých podmienok, čím poskytuje stabilný prísun kyslíka a umožňuje svalom ľahko sa sťahovať.

Zahrejte sa

Chladové teploty môžu výrazne znížiť schopnosť vašich svalov sťahovať sa. Cvičenie so studenými svalmi môže viesť k zraneniam vrátane svalových napätí. Pred akýmkoľvek cvičením zahrejte svaly, aj keď okolitá teplota nie je taká nízka. Jemné strečingové cviky môžu pomôcť zlepšiť cirkuláciu svalov a zahriať ich. To umožňuje kyslíku ľahšie vstúpiť do svalov a môže zabrániť vážnemu zraneniu. Pred každým cvičením natiahnite svalové skupiny, ktoré sa chystáte použiť.

Iné faktory

Ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú svalovú kontrakciu, sú strava, hydratácia a rovnováha elektrolytov. Vaša strava je dôležitá pre udržanie zdravia svalov. Jedzte stravu s vysokým obsahom ovocia a zeleniny, aby ste si zaistili dostatok vitamínov a minerálov. Získajte tiež dostatok bielkovín, pretože bielkoviny pôsobia ako stavebné kamene pre svaly. Správna hydratácia pomôže znížiť riziko dehydratácie, čo môže sťažiť správnu kontrakciu vašich svalov a viesť k zraneniam alebo svalovým kŕčom. Nerovnováha elektrolytov môže tiež ovplyvniť sťahy svalov, čo vedie k kŕčom a zraneniam. Správna hydratácia spravidla udržuje elektrolyty vyvážené, takže sa uistite, že zostávajú správne hydratované.