Info

Aké vybavenie je potrebné pre pozemný hokej?


Poľný hokej, známy vo väčšine sveta jednoducho ako hokej, je najstaršou známou formou hry. Hokej a podobné hry typu „stick and stick“ sa hrali už v Egypte, Etiópii, Grécku a Južnej Amerike už od 2 000 B. C. Populárny na celom svete, hokej bol prinesený do Spojených štátov v roku 1901 ako ženský šport a teraz sa hrá na stredných školách a miestnych ligách po celej krajine. Terénny hokej si vyžaduje loptu, pole a minimálne množstvo vybavenia pre hráčov. Brankári si však vyžadujú značné množstvo ochranných prostriedkov.

Loptička

Americká hokejová asociácia vyžaduje, aby oficiálny hokejový loptu vážil medzi 5 1/2 a 5 3/4 unca s obvodom medzi 8 3/4 a 9 1/4 palca. Lopta na hokejku je tvrdá s hladkým alebo tlmeným povrchom, v závislosti od podmienok na poli. Tlmené gule sa používajú, keď je pole mokré.

Hráč Gear

Moderné vybavenie pre poľný hokej zostáva relatívne jednoduché. Každý hráč potrebuje hokejku na hokejku prispôsobenú jej výške a štýlu hry. Hráč má okrem paličky aj chránič na ústa, rukavice, chrániče holení a kliešte. Národná federácia štátnych stredných škôl tiež poverila hráčov, aby nosili ochranné okuliare alebo ochranné okuliare, ktoré spĺňajú normu ASTM F2713-09, normu Field Hockey, ktorú stanovila Americká spoločnosť pre testovanie a materiály.

Brankárske vybavenie

Zatiaľ čo výstroj hráčov je minimálna, brankári poľného hokeja sú takmer úplne pokrytí ochranným výstrojom. Rovnako ako iné formy hokeja, aj poľný hokejový brankár nosí helmu s plnou klietkou, chráničmi úst, chráničom hrdla, chráničom hrude a brankárskym opaskom. Brankár má na rukaviciach aj blokátor a chránič rúk. Ochranné pomôcky doplňujú chrániče nôh, kopače a brankárska palica. Brankári vždy nosia iný farebný dres ako hráči, aby ju počas hry ľahko odlíšili od hráčov.

Pole

Poľný hokej sa zvyčajne hrá na vonkajšom ihrisku zo syntetickej alebo prírodnej trávy, 100 metrov dlhej až 60 metrov širokej. Na obidvoch koncoch ihriska je kôš na bránku so 16-yardovým streleckým kruhom pred bránou. Na rozdiel od ľadového alebo horského hokeja musí byť v poli hokej dotknutá palica hráča v streleckom kruhu skôr, ako sa bude počítať ako gól. Brankár je jediný hráč, ktorý sa môže dotknúť lopty ktoroukoľvek časťou svojho tela.

Zdroje

  • Pozemný hokej: pravidlá, tipy, stratégia a bezpečnosť; Tracie Egan a kol.
  • Medzinárodná hokejová federácia: Domov
  • Tím USA: USA Field Hockey
  • Národná federácia štátnych stredných asociácií: Dôraz v roku 2011