Info

Aeróbne a anaeróbne zóny srdcového rytmu


Zóny srdcového tréningu sú navrhnuté tak, aby vám pomohli naplno využiť fyzickú aktivitu, ktorú vykonávate. Určité zdravotné výhody sa získajú školením v konkrétnej zóne srdcovej frekvencie. Aeróbne a anaeróbne sú dve z piatich zón srdcovej frekvencie, ktoré sa vypočítavajú pomocou odhadovanej maximálnej srdcovej frekvencie. Každá zóna ponúka rôzne výhody. Maximálny srdcový rytmus si môžete vypočítať odpočítaním svojho veku od čísla 220.

Aeróbna zóna

Aeróbna cieľová zóna predstavuje 70 až 80 percent maximálnej srdcovej frekvencie. Vynásobte svoj maximálny pulz týmto percentom, aby ste určili intenzitu, ktorú musíte udržiavať, aby ste zostali v tejto zóne. Napríklad, ak ste 25-ročný muž, ktorý chce trénovať na dolnom konci tejto zóny, čo je 70 percent vašej maximálnej srdcovej frekvencie, znamená to, že musíte zamerať srdcový rytmus 136 úderov za minútu, aby ste v ňom zostali. túto zónu.

Anaeróbna zóna

Anaeróbna zóna je o niečo intenzívnejšia ako aeróbna zóna. Anaeróbne prostriedky bez kyslíka, preto vás neprekvapuje, ak v tejto zóne nemôžete hovoriť okrem krátkych slov naraz. Anaeróbna zóna predstavuje 80 až 90 percent vašej maximálnej srdcovej frekvencie. Ak máte 25 rokov a chcete trénovať na dolnom konci tejto zóny, čo je 80 percent vašej maximálnej hodnoty, musíte sa zamerať na srdcový rytmus 156 úderov za minútu.

Výhody

Aeróbna zóna pomáha zlepšovať krvný obeh a transport kyslíka do vašich buniek a tkanív. Okrem toho pomáha zlepšovať kapacitu pľúc. Spočiatku sa možno ocitnete mimo dychu, ale keď sa vaše telo prispôsobí tejto zóne, bude pre vás ľahšie ovládať dýchanie. Anaeróbna srdcová zóna pomáha budovať vytrvalosť, najmä zlepšením VO2max - maximálneho množstva kyslíka, ktoré môže vaše telo premeniť na energiu.

Dôležité informácie

Pred cvičením nad 85 percent svojho maximálneho srdcového rytmu sa poraďte so svojím lekárom. Čokoľvek nad 85 percent posúva vaše telo na hranicu a zvyčajne si vyžaduje náležité školenie. Zamerajte sa najmenej na 20 minút tréningu srdcovej zóny minimálne tri dni týždenne, aby ste získali výhody. Štart pomaly a postupne zvyšujte intenzitu cvičenia. Spočiatku by ste mohli zistiť, že ste sa ľahko precítili, najmä ak ste na kardiovaskulárnom cvičení.