Info

Zlepšuje cvičenie mobilitu starších ľudí?


Mnohí dospelí zistia, že sú starnutí menej aktívni. Zhoršená mobilita môže byť problémom pre niektorých starších ľudí, čo sťažuje samostatný život. Denné cvičenie môže zlepšiť mobilitu mnohých starších dospelých. Ak nie ste príliš aktívny alebo máte zdravotné problémy, ktoré sťažujú cvičenie, povedzte to svojmu lekárovi skôr, ako začnete.

Zostatok

Rovnováha a koordinácia sú nevyhnutné na udržanie mobility. Zhoršená rovnováha zvyšuje riziko pádu starších ľudí. V spojení so stratou kostnej denzity, ktorá je známa aj ako osteoporóza, ktorá zasiahne mnoho starších dospelých, môžu pády viesť k zlomeninám kostí a obmedzenej mobilite. Rovnovážne cvičenia, vrátane státia na jednej nohe a zdvíhania nôh, môžu zlepšiť rovnováhu a mobilitu. Jóga a tai chi sú podľa americkej akadémie ortopedických chirurgov cvičenia s nízkym dopadom, ktoré môžu výrazne znížiť riziko pádu starších občanov.

Flexibilita

U starších dospelých je bežné, že majú obmedzenú pohyblivosť kvôli menej flexibilným kĺbom. Bolesť kĺbov, stuhnutosť a citlivosť spojená s artritídou alebo nečinnosťou môžu sťažiť obchádzanie a chodenie po každodenných rutinách, ako je obliekanie, varenie, čistenie domu a ohýbanie, aby sa vaše topánky zviazali. Flexibilita a cvičenia s pohybom, ako sú ramená, rúk a strečing po kolenách až po hrudník, sú niekoľkými cvičeniami na flexibilitu, ktoré môžu udržať vaše kĺby v pohybe hladko a naplno. Tak ako pri rovnováhe, aj tai chi a joga podporujú flexibilitu bez toho, aby kládli dôraz na kĺby.

Pevnosť

Silový tréning môže tiež zabrániť problémom s pohyblivosťou u starších dospelých. Silné svaly podporujú vaše kosti a kĺby. Zvýšenie svalovej sily môže zabrániť pádom tým, že vám poskytne väčšiu stabilitu a môže znížiť tuhosť kĺbov. Každodenné úlohy, ako je nosenie tašiek zo supermarketu, zdvíhanie vriec z kvetináčov a vstávanie z vašej stoličky, môžu byť so zlepšenou svalovou silou ľahšie. Silový tréning, cvičenia s odporovými pásmami alebo cvičenia, ako sú kliky alebo kliešte, zvyšujú vašu silu a pomáhajú vám udržiavať optimálnu mobilitu.

Chôdza

Pohybom sa dá zlepšiť vaša chôdza alebo schopnosť chôdze. Štúdie publikované v „Fyzikálna terapia“ a „Klinické intervencie v starnutí“ ukazujú, že terapeutické cvičenie vo forme fyzickej terapie a tai chi zlepšilo rýchlosť a efektívnosť chôdze u starších dospelých študovaných. Rýchlosť a efektívnosť chôdze - množstvo energie potrebnej na chôdzu - sú pravdepodobne niektoré z najdôležitejších faktorov spojených s mobilitou. Výskum ukázal, že cvičenia vykonávané účastníkmi štúdie tiež zlepšili rovnováhu a svalovú silu. Fyzikálna terapia a tai chi sú iba dvoma príkladmi cvičení, ktoré zlepšujú mobilitu; porozprávajte sa so svojím lekárom o nápadoch na cvičenie, ktoré môžu byť pre vás užitočné.