Info

Pomáha cvičenie, aby boli vaše kosti silnejšie?

Pomáha cvičenie, aby boli vaše kosti silnejšie?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Národná nadácia pre osteoporózu predpokladá, že viac ako 61 miliónov Američanov vo veku 50 rokov a viac bude v roku 2020 postihnutých osteoporózou alebo nízkou kostnou hmotou, ak budú trendy pokračovať. Nadácia zdôrazňuje, že zmeny životného štýlu vrátane cvičenia môžu pomôcť obmedziť zvýšenú prevalenciu týchto podmienok.

Dôležitosť cvičení

Kosť, rovnako ako sval, reaguje na stres tým, že je silnejšia. Niektoré typy cvičenia kladú dôraz na kosti, stimulujú regeneračný proces. Bunky nazývané osteoklasty sa rozkladajú a absorbujú poškodenú kost. Potom vstúpia osteoblasty a vytvoria novú, silnejšiu kosť.

Cvičenia prospešné pre kosti

Najlepšie výsledky pri zvyšovaní pevnosti kostí majú dve široké kategórie cvičenia. Cvičenia zamerané na nosenie záťaže, nárazové aj nárazové, udržujú kosti silné. Cvičenia s vysokým dopadom, ako sú tanec, jogging, tenis a skákacie lano, pomáhajú budovať novú kosť. Cvičenia na posilnenie svalov, ako je napríklad vzpieranie a tréning odolnosti, tiež podporujú rast kostí. Národná nadácia pre osteoporózu odporúča, aby ste trávili 30 minút denne cvičením zameraným na vzpieranie a aby ste počas týždňa usporiadali dve alebo tri tréningy zamerané na silový tréning. Deti by mali dostať denne najmenej jednu hodinu cvičenia.

Cvičenia, z ktorých nemáte úžitok

Nie všetky typy fyzickej aktivity ovplyvňujú pevnosť kostí. Napríklad hlbinná chôdza, jazda na bicykli, cvičenia na flexibilitu a plávanie priamo nestimulujú rast kostí. To však neznamená, že by ste sa mali vyhnúť týmto činnostiam, ktoré ponúkajú ďalšie prínosy pre zdravie. Neustále ich robte, ale do svojho rozvrhu pridajte cvičenia zamerané na posilňovanie alebo silový tréning.

Obavy pre mladších jednotlivcov

Kým osteoporóza a nízka kostná hmota sa najčastejšie vyskytujú u ľudí vo veku 50 rokov a starších, preventívne opatrenia by sa mali začať oveľa skôr v živote. V detstve a skorej dospelosti si telá ľahšie budujú kostnú hmotu a silu. Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb majú tí, ktorí v mladej dospelosti dosiahnu vysokú kostnú hmotu, väčšiu šancu na zdravé kosti v neskorších rokoch. Na dosiahnutie optimálnej kostnej hmoty by mladí ľudia mali pravidelne robiť cvičenia, pri ktorých sa vytvárajú silné kosti, a uistiť sa, že majú dostatok vápnika.

Obavy pre seniorov

Pri cvičení na váhe a silovom tréningu môžu seniori pomôcť udržať ich kosti silné a zdravé. Avšak, ak ste už prekonali zlomeninu súvisiacu s osteoporózou alebo ak ste krehký, vyvarujte sa žiadnym činnostiam s vysokým dopadom. Pri cvičení silového tréningu sa snažte vykonať viac opakovaní s nižšou hmotnosťou alebo úrovňou odporu. Pred začatím nového cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom.