Info

Problémy s cvičením a chôdzou pri chôdzi


Niekoľko druhov zranení a chorôb môže spôsobiť problém chôdze alebo neschopnosť chodiť s normálnym držaním tela a pohybom. Väčšina ľudí s abnormalitami chôdze môže zlepšiť svoj stav začlenením kardiovaskulárnych cvičení do svojho života. Keďže abnormality chôdze sa líšia z hľadiska príčiny a príznakov, neexistuje žiadny cvičebný program vhodný pre každého. Mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby navrhol cvičebný plán, ktorý poskytuje maximálny úžitok pre vašu chôdzu a celkové zdravie.

Časté abnormality chôdze

Podľa Národných ústavov zdravia môžu ľudia trpieť piatimi bežnými typmi abnormalít chôdze. Ľudia s najväčším počtom problémov s chôdzou môžu ťažiť z nejakej formy cvičebnej terapie. Medzi abnormality chôdze zvyčajne reagujúce na cvičenie patrí pohonná chôdza, pri ktorej sa telo v páse ohýba dopredu; spastická chôdza, pri ktorej sa jedna noha ťahá za druhou; kroková chôdza, pri ktorej jedna noha visí priamo nadol a prsty na nohách škrabajú po zemi; a nožnicové chôdze, kde sa nohy pohybujú k sebe a zrazia sa do stredu. Národné zdravotné ústavy sa zdržiavajú odporúčaní pre alebo proti vhodnosti cvičenia pri liečbe chôdze po kolísaní, ktorá sa vyznačuje náhodným zamiešaním.

Cvičenia špecifické pre pacienta

Existuje nespočetné množstvo podmienok, ktoré vedú k abnormalite chôdze; Niektoré z možných príčin zahŕňajú také rôzne choroby, ako sú problémy s vnútorným uchom, artritída, zhoršenie svalov, nepravidelnosti pohybového ústrojenstva, lézie mozgu a Parkinsonova choroba. Z dôvodu rôznych príčin a prejavov abnormality chôdze nie je možné určiť konkrétny súbor cvičení, ktorý je vhodný pre všetkých alebo väčšinu pacientov, s výnimkou chôdze po cvičení. Ak je silový tréning vhodný pre pacienta, predpísané cvičenia sa často zameriavajú na posilnenie svalov okolo kĺbov, ako je koleno a kĺbov, ktoré nesú nadmerné zaťaženie. Ostatné cvičenia sa môžu zamerať na natiahnutie svalov, ktoré sa sťahujú častejšie, ako je obvyklé v dôsledku tvaru chôdze.

Chôdza

Mnoho ľudí s abnormalitami chôdze trpí problémami s rovnováhou, pretože ich pohyb pri chôdzi nie je vyrovnaný kvôli optimálnej rovnováhe. Problémy s rovnováhou môžu viesť k poklesom a obmedzeniu času, ktorý trávia chôdzou, čo je obzvlášť nešťastné, pretože chôdza je jedným z najúčinnejších cvičení na posilnenie chôdze na svaloch a na riešenie problémov s chôdzou. Výskum uskutočnený na klinike Cleveland v Westone na Floride naznačuje, že chôdza aspoň trikrát týždenne môže pacientom pomôcť zlepšiť pravidelnosť chôdze, zvýšiť pevnosť jadra a nôh a zabrániť pádom. Ak vaša rovnováha sťažuje chodenie bez pomoci, môžete skúsiť použiť komerčne pomocné zariadenia, ako je trstina, turistická palica alebo chodítko, aby ste si udržali rovnováhu. Niektorí ľudia tiež ťažia z lekársky predpisovaných pomôcok na chodenie, ako sú napríklad rovnátka na nohy a ortotické pomôcky v topánkach.

Triedy zostatkov

David Reuben, riaditeľ programu geriatrie na Lekárskej fakulte UCLA, často radí pacientom so stredne závažnými abnormalitami chôdze, aby navštevovali cvičebné kurzy s nízkym dopadom, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie rovnováhy a svalovej sily. Reuben odporúča niektorým z jeho pacientov hodiny jogy a pilatesu, aby posilnili svaly jadra a nôh prostredníctvom držaných póz. Obe činnosti sa vykonávajú na mäkkej gumenej podložke, takže keď pacient stratí rovnováhu a spadne, rohož absorbuje veľkú časť nárazu a obmedzuje riziko zranenia. Reuben tiež odporúča niektorým pacientom T'ai chi; toto nekompatibilné bojové umenie sa zameriava na zlepšenie fyzického a duševného zdravia prostredníctvom vyvážených pozícií, kontrolovaného pohybu a meditácie.

Fyzická terapia

Konzultácia s fyzioterapeutom je vynikajúci spôsob, ako zostaviť plán na zlepšenie abnormality chôdze prostredníctvom cvičenia. Po rozhovore s pacientom a pozorovaní jeho vzorcov chôdze môže fyzioterapeut navrhnúť individuálny program cvičenia, ktorý pomáha bezpečne posilňovať príslušné chôdze na zlepšenie rovnováhy a obmedzenia pádov. Terapeut môže zabezpečiť výcvik a dohľad nad výkonom predpísaného cvičenia, aby si overil, či sú cvičenia správne vykonané a či majú požadovaný vplyv. Fyzioterapeuti môžu pacientov tiež poučiť o správnom používaní pomôcok na chôdzu a demonštrovať, ako tieto zariadenia používať na dosiahnutie maximálnej bezpečnosti a cvičenia.