Info

Cvičenie pohyblivosti pre seniorov


Veľa seniorov rozvíja problémy s rovnováhou a koordináciou, keď starnú. Cvičenie pohyblivosti pre seniorov pracuje na rovnováhe, rozsahu pohybu, koordinácii a sile. Môžu zahŕňať aj prax zameranú na rýchlosť a reakčný čas. Podľa Dr. Gayle Olinekovej, autorky časopisu Power Aging: Zostať mladý v akomkoľvek veku. Agilita sa môže s praxou zlepšiť a zvýšiť vašu schopnosť zostať nezávislými a aktívnymi.

Prečo cvičenie Agility

Čas starnutia a koordinácia majú tendenciu sa s pribúdajúcim vekom spomaľovať, ale túto tendenciu môžete vyrovnať 10 minútami cvičenia každý deň. Cvičenia s obratnosťou vám pomôžu rýchlejšie a presnejšie reagovať, keď to potrebujete. Pomôžu vám tiež znížiť riziko pádu, čo môže viesť k vážnemu zraneniu. Cvičenie s obratnosťou kladie dôraz na svaly a kosti, čo ich udržuje zdravé a silné. Keď sa cítite pohyblivejší, chodíte s väčšou sebadôverou a sebadôverou. Opýtajte sa svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak existuje nejaký dôvod, prečo by ste sa mali vyhnúť alebo prispôsobiť cvičenia zamerané na agilitu pre vaše použitie.

Cvičenie po rebríku

Cvičenie po rebríku spochybňuje váš zmysel pre rovnováhu, koordináciu a rozsah pohybu. Môžete umiestniť rebrík na podlahu, aby ste mohli robiť tieto cvičenia, alebo zmapovať jedno pomocou maliarskej pásky alebo ho položiť pomocou meradiel a pravítok. Vytvorte si rebrík dlhý 10 stôp s 18-palcovými štvorcami medzi bočnými koľajnicami. Cvičte vstúpenie a vystúpenie zo štvorcov v akomkoľvek vzorci, ktorý vám vyhovuje. Môžete napríklad začať tým, že vstúpite do štvorca a pridáte ďalšiu nohu, potom jednu nohu presuniete na ďalší štvorec a druhú nohu posuniete dopredu, až kým nedosiahnete koniec rebríka. Ak sa cítite bezpečnejšie, zvýšte svoju rýchlosť a zložitosť chodidiel.

Tai Chi, Qigong a jóga

Tai chi, qigong a joga pracujú s kontrolovaným dýchaním a pomalými, úmyselnými pohybmi, ktoré zvyšujú rozsah pohybu, rovnováhy, koordinácie a flexibility. Článok z júla 2008 v Americkom časopise pre verejné zdravie diskutoval o použití tried tai chi v Oregone na zníženie rizika zlyhania seniorov. Môžete mať úžitok zo začlenenia triedy tai chi, qigong alebo jogy do svojej rutiny alebo z nákupu videa, ktoré môžete používať doma.

Tanec

Podľa tanečného profesora Richarda Powersa tanec vyžaduje pohyblivosť, najmä pre ženu, ktorá interpretuje vedenie muža. Je to tiež spoločenská aktivita, ktorá sa vám môže páčiť. Tanec s rôznymi partnermi zvyšuje vašu pohyblivosť, pretože sa musíte prispôsobiť štýlu každej osoby. Tanec prospieva aj vašej duševnej pohyblivosti a znižuje riziko demencie a Alzheimerovej choroby, ak tancujete aspoň dvakrát týždenne. Zvážte rôzne druhy tanca pre svoje agilné cvičenie, vrátane brušného tanca, spoločenského tanca a štvorcového tanca.

Detská hra

Mnoho detských hier zvyšuje pohyblivosť. Hopscotch, balansujúci na jednej nohe, zdviháky a chytanie a kopanie lopty vyžaduje obratnosť. Tieto aktivity môžete považovať za príjemné a pripomínajúce vašu mladosť. Zvážte nábor svojich vnúčat, aby s vami hrali úlovok alebo sa k vám pripojili v iných cvičeniach zameraných na agilitu. Pravdepodobne sa bude cítiť skôr ako hra ako cvičenie.

Zdroje