Info

Cvičenia zamerané na to, aby ste si na tanečných špičkách vysoko zvykli

Cvičenia zamerané na to, aby ste si na tanečných špičkách vysoko zvykli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak tancujete naboso alebo v mäkkej obuvi, „na nohách“ znamená na nohách. Pre baletných tanečníkov, ktorí nosia špičkové topánky s tvrdou špicou, to znamená doslova na špičkách prstov na nohách. Bez ohľadu na to, aký typ tanca robíte, dosiahnutie špičiek na nohách je kľúčom k zlepšeniu línie nôh, zvýšeniu kvality výkonu a zabráneniu bolesti a zraneniam. Cvičenia, ktoré rozvíjajú silu a flexibilitu - na nohách aj inde - vám môžu pomôcť zvýšiť sa.

Čo to znamená

Keď ste vysoko na nohách, vaše päty sa zdvíhajú čo najviac. Musíte zasiahnuť tento bod - a udržať ho - pri zachovaní celkového vyrovnania. Keď ste vysoko na nohách, línia vašej nohy vedie od vášho bedra, cez koleno po kostný oblúk vašej nohy. Ak tancujete en pointe, táto línia pokračuje cez vaše prsty; energia tečie priamo z platformy vašej topánky. Na to, aby ste si neustále stúpali cez prsty na nohách, potrebujete kombináciu sily a flexibility. Tanečné cvičenia vykonávané v bare a v strede miestnosti - vrátane vrstiev, šliach, predmetov a skokov - sú navrhnuté tak, aby budovali silu a zvyšovali pohyblivosť kĺbov, aby ste mohli dosiahnuť a udržať vyšší vzostup špičky.

Doplnkové cvičenia

Samotný tanečný tréning nestačí. Napriek vášmu tanečnému tréningu vám môže chýbať rozsah pohybu v členku. Možno, že vaša hmotnosť nie je správne rozložená, keď vstanete. Možno vaše základné svaly - vrátane brucha, bokov a chrbta - netiahnu svoju váhu alebo malé vnútorné svaly chodidiel sú slabé. V každom z týchto prípadov bude pravdepodobne stúpanie špičky ohrozené a budete náchylnejší k určitým zraneniam súvisiacim s tancom, od pľuzgierov a húseničiek po členky. Ak máte konkrétne slabiny a viete, čo to je, cielené cvičenia vykonávané po vyučovaní posilňujú a dopĺňajú prácu, ktorú robíte v štúdiu.

Príklady

Ak ste izolovali svoj problém, choďte do práce. Zvýšte si silu a pohyb členkov tak, že „napíšete“ písmená abecedy nohami, pomocou širokých, zametacích ťahov sledujete každé písmeno. Spomaľujte reliéfy na prvej a druhej pozícii, opatrne artikulujte cez všetky časti chodidla a skontrolujte, či sú vaše chodidlá nad prvým a druhým prstom. Na prácu so svalymi dolných končatín použite pásku odporu - svaly, ktoré sa ohýbajú, predlžujú, obracajú a stúpajú do chodidla pri členku. Na rozvinutie vnútorných svalov nôh, ktoré podopierajú váš oblúk a ovládajú vaše prsty v nohách, použite cvičenie na snímanie mramoru alebo uteráka. Natiahnite flexory a štvorkolky bedra, aby ste sa mohli slobodne posunúť dostatočne ďaleko dopredu po prsty na nohách. Posilnite svoje svaly jadra a sedacieho svalu - svaly, ktoré vám pomáhajú vytiahnuť vás cez prsty na nohách - pomocou dosiek a klzných mostov.

Obmedzenia

Ani doplnkové cvičenia nezaručujú vyšší vzostup. Pre niektorých tanečníkov príroda alebo určité podmienky pre chodidlo a členok obmedzujú, ako vysoko môžu ísť. Thomas Novella, pedikér a prispievateľ do časopisu „Dance Magazine“, vysvetľuje, že niektorí tanečníci, ktorí sa cítia frustrovaní výškou stúpania špičky, majú v zadnej časti členku ďalšiu kosť. Táto kosť - os trigonum - môže spôsobovať bolesť za členkom a brániť pohybu, keď stúpate na prsty na nohách. Stúpanie vysoko môže byť tiež ťažké a bolestivé, ak máte ploché nohy, klepať kolená alebo hľuzy.

Pripomienky a úvahy

V ideálnom prípade budete robiť doplnkové cvičenia po vyučovaní, keď sú vaše svaly už teplé. Ak nie, začnite krátkym srdcovým zahrievaním a dynamickými úsekmi svalov, ktoré plánujete pracovať. Keď sa zdvihnete, vyvarujte sa zaťatiu alebo zovretiu prstov na nohách. Keď sa vám krútia prsty na nohách, vytvára nestabilnú základňu podpory, môže spôsobiť zbytočné pľuzgiere na nohách a nadmerne zaťažuje kĺby. Počas hodiny neskryte svoje nohy a členky pod objemnými nohami; aby vám mohol radiť, váš učiteľ potrebuje jasný pohľad na vašu dôležitosť. Bolesť v oku môže byť príznakom zranenia; Ak pociťujete bolesť nôh, členkov alebo nôh, keď vstávate na prsty na nohách, porozprávajte sa so svojím učiteľom alebo navštívte lekára, aby ste si overili jeho hodnotenie.