Info

Cvičenia pre dýchací systém tela


Dýchací systém zahŕňa vaše pľúca, priedušnicu, priedušiek a bránicu, ktoré všetky spolupracujú a umožňujú vám dýchať. Keď vdychujete, prijímate kyslík, ktorý sa potom dodáva do celého tela. Pri výdychu sa váš dýchací systém zbavuje oxidu uhličitého. Niektoré typy cvičenia sú pre dýchací systém výzvou, pretože ho nútia pracovať tvrdšie. Vďaka neustálemu tréningu v priebehu času sa váš dýchací systém stáva efektívnejším.

účinky

Pri cvičení sa zvyšuje vaša dychová frekvencia. Váš dýchací systém je nútený dodávať viac kyslíka do pracovných svalových tkanív, ktoré potrebujú zvýšený prietok, aby fungovali. Zvyšuje sa aj množstvo oxidu uhličitého, ktorý je vedľajším produktom bunkového dýchania. S rastúcou rýchlosťou dychu prijímate viac kyslíka a vydýchate viac oxidu uhličitého. Zvyšuje sa aj váš prílivový objem, ktorý predstavuje množstvo vzduchu, ktorý vdýchnete alebo vyfúknete jedným dychom.

Výhody

Táto zvýšená pracovná záťaž, ktorú musí váš dýchací systém zvládať počas cvičenia, má dlhodobé pozitívne účinky. Vaše bráničné a medzirebrové svaly, ktoré prebiehajú pozdĺž vašich rebier, sú silnejšie. Toto zvýšenie sily vám umožňuje vynútiť väčšie množstvo vzduchu. Počet alveol, ktoré sú malými dutinami vo vašich pľúcach, kde dochádza k výmene kyslíka a oxidu uhličitého, sa zvyšuje. Výsledkom je, že dokážete dodať viac kyslíka a z tela odstrániť viac oxidu uhličitého.

Cvičenie

Cvičenia, ktoré napádajú dýchacie cesty, zahŕňajú kardio alebo aeróbne aktivity. Tieto typy aktivít vyžadujú použitie najväčších svalov vo vašom tele a sú vykonávané po dlhšiu dobu. Cvičenia ako jogging, plávanie, horolezecké schody, skákacie lano, jazda na eliptickom stroji, veslovanie, jazda na bicykli a beh na lyžiach sa považujú za kardio cvičenia, pretože zvyšujú množstvo kyslíka, ktoré potrebujú pracovné tkanivá. Na efektívne rozvinutie respiračného systému by tréningy mali trvať najmenej 20 minút a mali by byť dôsledne ukončené.

Meranie

Na meranie účinnosti a sily vášho dýchacieho systému môžete vypočítať VO2 max, čo je množstvo kyslíka, ktoré ste schopní spotrebovať počas cvičenia s maximálnou intenzitou. Väčšina fitnes zariadení ponúka testy VO2 max, ktoré používajú počítač a zahŕňajú vás dýchanie do skúmavky, zatiaľ čo všetky bežia na bežiacom páse. Podľa Medical Center University of Maryland môžete odhadnúť maximálny VO2 tak, že bežíte 15 minút maximálnou rýchlosťou. Zaokrúhlite vzdialenosť, ktorú ste behom tohto času dosiahli, na najbližších 25 metrov a potom vydelte túto hodnotu 15. Od tejto hodnoty odpočítajte 133 a potom vynásobte súčet 0,172. Nakoniec pridajte 33,3 a získajte odhadovanú maximálnu hodnotu VO2. Elitní športovci majú hladiny VO2 max, ktoré sú nad 80, ale pre všeobecnú populáciu by vynikajúce skóre dosiahlo 50 až 80.