Info

Cvičenie Vs. Nevykonáva staršie osoby


Cvičenie môže viesť k výrazným zdravotným prírastkom starších ľudí, bojovať proti zhoršovaniu duševného a fyzického stavu a dokonca predlžovať životy. Niektorí seniori sa môžu obávať, že cvičenie predstavuje nebezpečenstvo v starobe, ale v skutočnosti je to naopak. Dospelí akéhokoľvek veku - dokonca aj tí, ktorí majú zdravotný stav - môžu byť zdravší pri určitej pravidelnej fyzickej aktivite. Pred začatím cvičebného programu by sa však seniori mali poradiť s lekárom. Môže byť potrebné testovanie a lekár vám môže prispôsobiť plán bezpečného tréningu.

Pevnosť

Bez cvičenia strácajú dospelí vo veku nad 50 rokov každú dekádu 15 percent svojej sily a dospelí vo veku nad 70 rokov strácajú 30 percent svojej sily v každom desaťročí podľa článku uverejneného v „American Family Physician“ v roku 2002. Výcvik odporu, napríklad zdvíhanie závaží alebo vykonávaním sedení-up a push-up, môže zvýšiť silu o 25 až 100 percent. Zvyšovanie sily uľahčuje starším osobám vykonávanie každodenných úloh, ako je otváranie balíkov, horolezecké schody alebo dokonca chôdza. Preto seniori, ktorí vykonávajú cvičenia na odpor, môžu byť schopní zostať nezávislí dlhšie ako tí, ktorí tak nie sú.

Kostná hmota

Kosti dosahujú svoju najvyššiu hustotu v tretej dekáde života, po ktorej ľudia pomaly strácajú kostné tkanivo. Táto demineralizácia spôsobuje, že kosti sú slabšie a niekedy vedú k osteoporóze. Osteoporóza sa vyskytuje najčastejšie u žien po menopauze, ale muži sú tiež vystavení riziku tohto oslabujúceho ochorenia. Cvičenie je účinný spôsob, ako pomôcť zvrátiť stratu kostnej hmoty a dokonca obnoviť hustotu. Cvičenia zamerané na zdvíhanie, ako je zdvíhanie závaží, chôdza, jogging a hranie tenisu, poskytujú najväčšie výhody pri budovaní kostí. Naopak, plávanie a jazda na bicykli nie sú zaťažujúce, pretože nútia vaše svaly pracovať proti gravitácii.

Kontrola chorôb

Cvičenie pomáha predchádzať a liečiť nespočetné množstvo chorôb, ktoré často postihujú starších ľudí. Pretože cvičenie pomáha udržiavať zdravý krvný tlak a hladinu cholesterolu, u tých, ktorí nevykonávajú cvičenie, je väčšia pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych chorôb. U sedavých seniorov je tiež pravdepodobnejšie, že sa vyvíja diabetes, pretože cvičenie pomáha kontrolovať hladinu glukózy v krvi a citlivosť na inzulín. Cvičenie tiež pomáha zlepšovať funkciu kĺbov, zmierňuje bolesť spôsobenú osteoartrózou a dokonca pomáha predchádzať rakovine prsníka, hrubého čreva, konečníka a prostaty.

Pokyny

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú pre zdravých starších ľudí rovnaké cvičenie ako pre mladých dospelých, čo je najmenej 2 1/2 hodiny týždenne aeróbnej aktivity, ako je cyklistika alebo svižná chôdza, a najmenej dve týždenné kurzy odporového tréningu. Uľahčite si pomaly rutinu a začnite dvoma alebo tromi 10-minútovými sedeniami za deň, ak sú dlhšie cvičenia príliš vyčerpávajúce. Ak pociťujete bolesť alebo závraty alebo máte ťažkosti s dýchaním, okamžite zastavte a buď prepnite na inú aktivitu alebo znížte svoju intenzitu. Zapojte sa do rôznych aktivít, aby ste zabránili nudám a nadmernému zraneniu.