Info

Prečo sa moja tvár pri cvičení zmení na jasne červenú?

Prečo sa moja tvár pri cvičení zmení na jasne červenú?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak vaša tvár počas cvičenia zčervená, vaše telo pravdepodobne na vašu činnosť normálne reaguje. Každé telo reaguje na cvičenie trochu inak. Zoznámenie sa s normálnym spôsobom reakcie vášho tela na cvičenie vám môže pomôcť určiť, kedy je vaša červená tvár príznakom závažnejšieho stavu.

Fyzické reakcie na cvičenie

Keď cvičíte, teplota vášho tela stúpa. Aby sa teplota tela udržiavala v bezpečnom rozmedzí, zvyšuje sa tým prietok krvi do pokožky. Chladnejší vzduch na povrchu pokožky môže znížiť teplotu krvi, takže sa vaše telo neprehrieva. Zvýšený prietok krvi do pokožky spôsobuje jej ružové sfarbenie. Toto je úplne normálna reakcia na cvičenie. Po cvičení by sa farba vašej pokožky mala vrátiť do normálu, keď teplota tela klesne, buď z dôvodu zastavenia činnosti, alebo z dôvodu, že ste sa presunuli do chladnejšieho prostredia. U niektorých jedincov sa to môže vyskytnúť asi za päť minút. Iní jedinci môžu trvať trochu dlhšie.

Ďalšie možné príčiny

Ak cvičíte v horúcom počasí, vonkajší vzduch nebude účinne chladiť vašu krv. Môžete očakávať, že vaša tvár bude červenšia pri teplých teplotách ako pri nízkych teplotách. Ak máte bledú pokožku, na vašej tvári sa môže javiť svetlejší odtieň červenej než u tmavšej pokožky. Počas cvičenia nemusíte správne dýchať. Toto je pravdepodobne príčina, ak počas vzpierania vaša tvár sčervená.

Bezpečnostné obavy

Červená tvár môže byť znakom vážneho problému. Ak ste nedávno zvýšili intenzitu, trvanie alebo frekvenciu tréningu, vaša červená tvár môže byť príznakom nadmerného cvičenia. Mali by ste znižovať svoju aktivitu, kým si vaše telo nedokáže poradiť s požiadavkami. Sčervenenie tváre, keď je sprevádzané extrémnym smädom, suchosťou v ústach alebo ťažkosťami s močením, môže byť príznakom dehydratácie. Dehydratácia môže viesť k vážnym zdravotným problémom: úpal. Medzi príznaky úpal patrí červená tvár, nevoľnosť, zvracanie, rýchle a plytké dýchanie a závodná srdcová frekvencia.

Kedy navštíviť lekára

Úpal je potenciálne fatálny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Zavolajte na číslo 911 a okamžite sa dostanete do chladnejšej oblasti. Ak máte akékoľvek červené srdcové rytmy, zmätenosť alebo stratu koordinácie spolu s červenou tvárou, musíte navštíviť lekára. Ak máte pochybnosti o svojej červenej tvári, obráťte sa na svojho lekára.