Info

Svaly s rýchlym prepínaním a chudnutie

Svaly s rýchlym prepínaním a chudnutie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Svaly vo vašom tele sú tvorené dvoma hlavnými typmi svalových vlákien: rýchlo sa šklbať a pomaly sa šklbať. Menej intenzívne cvičenia aerobiku a silového tréningu vo všeobecnosti prijímajú vlákna s pomalým zášklbom, zatiaľ čo cvičenia, ktoré vyžadujú výbušnú silu, rýchlosť a anaeróbnu aktivitu, zvyčajne aktivujú vlákna s rýchlym zášklbom. Používanie svalových vlákien s rýchlym zášklbom má viac výhod chudnutia ako cvičenie vlákien s pomalým zášklbom.

Fast-Twitch Vs. Vlákna s pomalým spínaním

Svaly s pomalým zášklbom používajú ako zdroj energie kyslík prenášaný krvou. Na druhej strane, vlákna rýchlo sa šklbajúce sú poháňané glykózou, čo je proces využívania uloženej glukózy na energiu. K tomu dochádza preto, že vlákna rýchlo sa šklbajú tak rýchlo, že nemôžu využívať okysličenú krv dostatočne rýchlo, takže musia závisieť od glukózy, ktorá je už v tele k dispozícii. Podľa odborníka na fitness a trénera Briana Maca je priemerný pomer vlákien s rýchlym šklbaním a pomalým šklbaním asi 3: 2.

Výhody spaľovania tukov

Svalové vlákna s rýchlym zášklbom spaľujú viac tuku počas a po tréningu. Vaše svaly sa musia spoliehať na uloženú energiu z glukózy, aby sa napojili na vaše tukové zásoby. Cvičenie, ktoré najíma hlavne vlákna s rýchlym zášklbom, je intenzívnejšie cvičenie, pretože vyžaduje vynaloženie sily a rýchlosti. Výsledkom je, že počas tréningu uvoľňuje viac hormónov spaľujúcich tuky a spôsobuje, že vaše telo pokračuje v spaľovaní tukov počas ôsmich hodín po tréningu. Cvičenia, ako je aerobik a všeobecné cvičenia zamerané na silový tréning, ktoré aktivujú vlákna s pomalými zášklbmi, zvyšujú váš metabolizmus iba hodinu po tréningu.

Rýchle prepínanie a metabolizmus

S pribúdajúcim vekom sa rýchlejšie svalové vlákna rýchlo šklbajú na svalové vlákna pomaly sa šklbajúce, čo spôsobuje stratu svalovej hmoty a spomalenie metabolizmu. Tréning svalových svalov s rýchlym zášklbom však môže tento proces pôsobiť a pomôže vám chrániť svaly rýchlo sa šklbajúce. To vám nielen pomôže vyhnúť sa priberaniu na váhe, ale tiež vás udrží aktívnejší, keď starnete. Cvičenie, ako je skákanie a šprintovanie, ktoré vyžaduje výbušnú silu a rýchlosť, poháňa svalové vlákna tak, aby sa správali skôr ako svalové vlákna rýchlo sa šklbajúce.

Kardiovaskulárne zdravie

Výbušné cvičenia, ktoré získavajú rýchlo sa šklbajúce vlákna, zlepšujú vaše kardiovaskulárne zdravie a odstraňujú plak vo vašich artériách, ktoré sa hromadia v dôsledku priberania na váhe. Je dôležité schudnúť nielen pre svoj fyzický vzhľad, ale aj pre zníženie rizika chorôb, ktorým možno predchádzať, srdcového infarktu a mozgovej príhody. Práca s rýchlo sa šklbajúcimi vláknami skákaním, sprintingom a vykonávaním kalistenických cvičení vám môže priniesť intenzívne anaeróbne kardio cvičenie, ktoré posúva vašu srdcovú kondíciu ťažšie ako bežné aeróbne cvičenie.