Info

Ako sa tuk ukladá a spaľuje ako energia v ľudskom tele?


Tuk má veľkú energiu a je prítomný v mnohých potravinách. Ľudské telo prijíma tuk ako jedlo, rozkladá ho, takže môže prechádzať do krvného obehu a potom ho buď spaľuje ako palivo alebo ho ukladá do budúcnosti. Táto šikovná evolučná adaptácia je príčinou toho, že veľa ľudí je bacuľatých - príťažlivosť mastných potravín je hlboko zakorenená, aj keď už technicky nepotrebujete viac tuku.

Cesta do krvi

Tuky sú vedecky známe ako triglyceridy. Sú to molekuly, ktoré sú tvorené tromi reťazcami mastných kyselín prilepenými na jednu molekulu glycerolu. Vnikajú do tela ako štruktúra, ale musia sa rozpadnúť na jednotlivé časti, aby prešli tráviacou stenou do tela. Na ceste z tráviacej steny sa premenia na triglyceridy. Tukové bunky a svalové bunky potom tieto triglyceridy znova odbúravajú, takže mastné kyseliny a glycerol sa môžu cez bunkovú membránu dostať do bunky.

Syntéza tukov

Okrem ukladania tukov priamo z jedla vytvára pečeň ďalšie tuky z uhľohydrátov a bielkovín. Dôvodom, prečo telo vytvára tieto tuky navyše, je to, že energia sa môže ľahko ukladať v tukových bunkách. To je dôvod, prečo nízkotučné diéty nevyhnutne neznamená chudnutie.

Skladovanie

Hlavné bunky, ktoré ukladajú tuk vo forme triglyceridov, sa nazývajú adipocyty alebo jednoducho tukové bunky. Biele tukové bunky ukladajú tuk na použitie ako energia, zatiaľ čo hnedé tukové tkanivo sa používa iba na vytváranie tepla a nie je relevantné ako zásoba energie. Adipocyty sa všeobecne nachádzajú okolo tela pod kožou a tiež v brušnej dutine, obklopujúcej vnútorné orgány.

Počiatočné rozdelenie

Ak je na energiu potrebný tuk, telo rozbije triglyceridovú molekulu späť na tri reťazce mastných kyselín a jednu molekulu glycerolu. Hormonálne signály oznamujú telu, kedy je potrebné odbúravať tuky a tiež kedy sa majú syntetizovať a skladovať. Z hľadiska rozpadu je však molekula glycerolu skutočne uhľohydrát, takže môže ísť priamo do veľmi dôležitej metabolickej dráhy uhľohydrátov nazývanej glykolýza. Táto časť uvoľňuje určitú energiu. Mastné kyseliny však musia ísť do alternatívnej cesty nazývanej beta-oxidácia.

Beta-oxidácia

Mastná kyselina je v podstate dlhý reťazec atómov uhlíka s ďalšími kúskami, ktoré ju držia. Predtým, ako sa rozloží na kúsky, musí sa umiestniť v mitochondrii - špecifickej časti bunkového mechanizmu. Každá mastná kyselina musí prejsť do mitochondia a získať ďalšiu látku nazývanú koenzým A na jej ceste. Akonáhle ste vo vnútri, rôzne enzýmy nasekajú dva-uhlíkové segmenty z mastných kyselín, čím sa skrátia a skrátia. Tieto nasekané segmenty sa živia ďalším dôležitým metabolickým cyklom nazývaným Krebov cyklus. Výrobky tohto cyklu, zatiaľ čo sú stále v mitochondrii, prechádzajú do iného systému produkujúceho energiu nazývaného oxidatívna fosforylácia, kde sa získava zvyšok energie.

Uvoľnenie energie

Každý gram tuku, ktorý prijímate, obsahuje 9 kalórií, takže ukladanie tuku v prípade, že budete mať hlad alebo v budúcnosti zažijete hlad, je rozumnou evolučnou možnosťou. To je v podstate dôvod, prečo hmotnosť klesá, keď je človek na diéte, pretože tuk sa spaľuje a už sa viac neuchováva.