Info

Cítiť sa unavený deň po tréningu

Cítiť sa unavený deň po tréningu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Deň po tréningu prispieva k extrémnej únave a vyčerpaniu veľa faktorov. Strava, stav hydratácie, typ aktivity a aktuálna úroveň kondície zohrávajú úlohu pri tom, ako sa cítite počas a po cvičení. Vykonaním niekoľkých zmien vo vašej strave a vylepšením vašej rutiny môžete zabrániť ďalšiemu dňu, aby ste sa cítili unavení.

Diéta

Možno nebudete dávať svojmu telu palivo, ktoré potrebuje na to, aby vás prešlo cvičením a dobou zotavenia. Sacharidy sú hlavným zdrojom energie pre váš systém. Vaše telo premieňa sacharidy na glukózu na okamžitú energiu a potom ukladá akúkoľvek ďalšiu glukózu ako glykogén. Zvyčajne vaša pečeň a svaly, ktoré sú úložnými priestormi pre glykogén, udržujú dostatok glykogénu na výkon až 120 minút cvičenia. Ak pred cvičením nespotrebujete dostatok potravín bohatých na sacharidy, vaše telo automaticky spáli vaše zásoby glykogénu. Po cvičení je dôležité doplniť zásoby glykogénu konzumáciou ovocia, zeleniny, fazule a iných potravín bohatých na sacharidy, inak sa môžete cítiť úplne vyčerpaný deň po tréningu.

Dehydratácia

Dehydratácia môže urobiť ráno vstávanie z postele náročnou úlohou. Keď energicky cvičíte, potíte sa a vaše telo stráca vodu. Je nevyhnutné doplniť stratenú tekutinu tak počas tréningu, ako aj po ňom, alebo riskujete, že sa nasledujúci deň budete cítiť omladlí. Ženy zvyčajne potrebujú asi 9 šálok tekutín každý deň, zatiaľ čo muži potrebujú 13 šálok, uvádza sa v správe Mayo Clinic. Hodina cvičenia si však vyžaduje, aby ste spotrebovali až ďalšie 2 1/2 šálky tekutiny. Všeobecne by ste sa mali držať vody, aby ste sa vyhli konzumácii pridaného cukru a ďalších kalórií. Ak cvičíte dlhšie ako hodinu, zvážte športový nápoj, ktorý nahradí elektrolyty stratené pri potení.

Schladiť

Natiahnutie a ochladenie po náročnom aerobiku pomáha predchádzať bolestivosti a únave, ktorú môžete cítiť nasledujúci deň. Správne rozťahovanie umožňuje krvi prúdiť do vašich kĺbov a svalov, takže sa nemusíte cítiť stuhnutí, keď sa nasledujúci deň vyvalíte z postele. Ochladenie, ktoré môže byť také jednoduché, ako chôdza na bežiacom páse po dobu 5 až 10 minút, dáva vášmu srdcu čas sa vrátiť späť k svojmu normálnemu tempu, čo vám umožní spať zdravšie.

Overexertion

Preťaženie počas tréningu môže spôsobiť, že aj tie najjednoduchšie úlohy sa budú nasledujúci deň zdať vyčerpávajúce. Vytrvalostní atléti a bežci maratónov sú zvlášť náchylní na nadmerné namáhanie. Ak nastane tento stav, svalové vlákna sa rozkladajú, čo môže poškodiť obličky. Medzi príznaky nadmernej námahy patrí horúčka, nevoľnosť, zvracanie a znížená tvorba moču. Ak trénujete na veľkú atletickú udalosť, spolupracujte s trénerom, aby ste sa sami nepreťažovali. Zotavenie sa z nadmernej námahy môže trvať niekoľko dní alebo týždňov, takže ak sa počas cvičenia cítite unavení a nasledujúci deň sa cítite unavení, vezmite si deň alebo dva, aby ste svojmu telu poskytli čas na regeneráciu.