Avíza

Päť krátkych príkladov vnútornej i vonkajšej motivácie

Päť krátkych príkladov vnútornej i vonkajšej motivácie


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak sa obzeráte po posilňovni, niektorí ľudia na bežiacom páse bežia šťastne, slúchadlá v ušiach vyzerajú takto, práve tam, kde chcú byť. Iní sa hádajú a neustále kontrolujú obrazovku, aby zistili, či dosiahli požadovaný čas, vzdialenosť alebo spálené kalórie. Ľudia majú veľa rôznych dôvodov na to isté. Niektoré pochádzajú z vnútornej motivácie, ktorá je vnútornou odmenou zo skúsenosti samotnej činnosti. Iní sú z vonkajšej strany motivovaní, čo znamená, že potrebujú niečo mimo seba, aby ich udržali v úlohe.

Športovanie na vysokej škole

Len málo ľudí môže úprimne povedať, že sú úplne vnútorne alebo vnútorne motivovaní. Vysokoškolský študent, ktorý hrá šport, môže byť vnútorne motivovaný príjemnými fyzickými pocitmi ukladania kníh a pohybu. Vonkajšie faktory však môžu hrať veľkú úlohu, napríklad udržanie štipendia, stretnutie s novými ľuďmi, získanie pozitívnej spätnej väzby od spoluhráčov alebo viac lákanie potenciálnych partnerov.

Beh

Vnútorná motivácia je jednoduchá a čistá. Vonkajšia motivácia je oveľa zložitejšia. 100 percent vnútorne motivovaných bežeckých bežeckých pretekov, pretože sa cítia dobre a pravdepodobne necítia potrebu vstúpiť do závodu. Trofeje, porazenie niekoho cez cieľovú čiaru, vychvaľovanie práv v kancelárii a dokonca porazenie vlastného predchádzajúceho najlepšieho času sú všetko vonkajšie motívy.

Strata váhy

Je ťažké si predstaviť čistú vnútornú motiváciu na chudnutie. Možno niekto túži po pocite ľahkosti. Väčšina motivátorov na chudnutie je však vonkajšia, hovorí Tracie Rogers, špecialista na psychológiu športu a cvičenia, ktorý napísal kapitolu Americkej rady o cvičení osobného trénera o dodržiavaní a motivácii. Medzi tieto vonkajšie motivátory patrí prilákanie alebo udržanie partnera, podnecovanie závislostí od rovesníkov pri stretnutí na vysokej škole a predchádzanie cukrovke alebo iným chorobám spojeným s obezitou.

Práca na stresujúcej práci

Mnohí ľudia pracujú stresujúco, napriek mýtu, ktorú preberá na ich krvný tlak, vzťahy a iné aspekty svojho života. Vysoko aj nízko platené pracovné miesta môžu byť motivované z vonkajšej alebo vnútornej strany. Niekto by mohol pracovať v rozvojovej agentúre pre potrebné deti z tretieho sveta, pretože sa cíti dobre, keď urobí zmenu, zatiaľ čo iná osoba by mohla mať rovnakú prácu, pretože si myslí, že iní ju budú považovať za lepšiu osobu. Človek môže pracovať vo financiách kvôli spokojnosti s prácou s číslami - vnútorná motivácia - zatiaľ čo spolupracovník potrebuje peniaze na rozšírenie svojej zbierky Ferrari - vonkajšia motivácia.

Výber partnera

Pretože vzťah má dvoch ľudí, nemôže to byť stopercentne prirodzené. Dalo by sa však povedať, že osoba, ktorá si vyberie partnera na základe toho, ako sa cíti, keď je okolo neho, je vnútorne motivovaná ako niekto, kto hľadá partnera s veľkým domom, bankovým účtom a vplyvnými priateľmi. Ak jeden z partnerov náhle stratí majetok a druhý okamžite odchádza, je to tiež známka vonkajšej motivácie.