Avíza

Päť fáz zmeny pre fyzickú zdatnosť

Päť fáz zmeny pre fyzickú zdatnosť


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stať sa pravidelným cvičiteľom môže byť ťažké; najmä ak ste už dlhý čas nevykonávali cvičenie alebo si cvičenie zvlášť nepužívate. Vyvinutie nových návykov a stratenie starých si vyžaduje čas. Pri štúdiu toho, ako rozvíjame a udržiavame návyky, vyvinuli psychológovia Prochaska, Norcross a DiClemente teóriu o procese zmien nazývanú Transtheoretický model. Pomocou tohto modelu je možné rozlíšiť päť etáp zmeny: predzmýšľanie, rozjímanie, príprava, konanie a údržba. Niektoré variácie tohto modelu zahŕňajú aj šiestu etapu: relaps alebo výpadok, čo znamená návrat k starým návykom.

Prekontemplace

Keď ste vo fáze predbežného zmierňovania, nebudete ani myslieť na vykonanie zmien. Mohli by ste byť neaplikujúcim fajčiarom, nadváhou, ale obsahom byť taký, alebo by ste mohli byť neexerciserom, ktorý nikdy ani nenapadne byť aktívnejší. Napriek radám od priateľov alebo informácií v médiách ste spokojní so zostávaním tak, ako ste, a zostanete tak dlho, kým nebudete dostatočne motivovaní premýšľať o zmene.

Rozjímanie

Keď ste vo fáze rozjímania, viete, že chcete alebo potrebujete urobiť nejaké zmeny. Môžete mať pocit, že musíte schudnúť, byť fit, prestať fajčiť alebo byť fyzicky aktívnejší. V tejto fáze môžete urobiť nejaký výskum, aby ste sa mohli rozhodnúť, aké kroky podniknete a ako napredovať. Pre zvýšenú fyzickú aktivitu to môže znamenať kontaktovanie miestnych telocviční a spýtanie sa na mieru členstva alebo spýtanie sa vašich priateľov, ako, kde a kedy pracujú.

Príprava

Prípravná fáza je o plánovaní ďalšej fázy: akcie. Mohlo by to zahŕňať pripojenie sa do telocvične, súhlas s stretnutím priateľa na jogging, nákup vybavenia na domáce cvičenie alebo získanie vhodného cvičebného oblečenia. Táto fáza môže zahŕňať aj stanovenie cieľov v oblasti zdatnosti alebo chudnutia. Všetky tieto akcie vás posunú o krok bližšie k skutočnému začatiu vašej snahy o zlepšenie kondície a zdravia.

Akčné

Po všetkom premýšľaní a plánovaní je teraz čas začať skutočne cvičiť. Toto môže byť najťažšia časť Transtheoretického modelu, pretože musíte skutočne vstať, vstať a ísť sa pohybovať. Spočiatku môže existovať faktor novosti, ktorý pomáha narušiť zotrvačnosť sedavosti; tých prvých pár tréningov však môže byť ťažké a pripomenie vám, že nie ste vo veľmi dobrej kondícii. Príliš veľa cvičenia vám môže zanechať bolesť a únavu, preto je dôležité, aby ste boli spočiatku konzervatívni a postupne sa hromadili, takže akčná fáza sa neprestane predčasne a náhle zastaviť.

Údržbu.

Keď sa zvýšená úroveň fyzickej aktivity stáva normou, vstúpite do fázy údržby. Už viac „nezačínate“, ale ste pravidelným cvičencom. V tejto fáze by ste mali vidieť výhody svojho pravidelného tréningu. Aj keď cvičenie nikdy nie je ľahšie, mali by ste zistiť, že môžete robiť viac ako predtým. Aj keď je možné vstúpiť do šiestej fázy zmeny - relapsu alebo ukončenia školskej dochádzky - s podporou a pomocou motivačných stratégií, ako je stanovenie cieľov, súvahy rozhodnutí a systémy odmeňovania, mali by ste byť schopní zostať v tejto fáze zmien pre Dohľadná budúcnosť.Komentáre:

  1. Mooguran

    nemáš pravdu. mám istotu. Poďme diskutovať. Napíšte mi do PM.

  2. Tokinos

    Pochopiteľne, ďakujem pekne za info.Napíšte správu