Avíza

Ako opraviť trenie kotúčové brzdy na bicykli

Ako opraviť trenie kotúčové brzdy na bicykli


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aj keď kotúčové brzdy už desať rokov bezpečne zastavujú automobily, sú relatívne novou vlastnosťou bicyklov, najmä horských bicyklov. Brzdy na bicykli brzdia pomaly a zastavujú kolesá stlačením disku rotora spojeného s nápravou medzi dvoma kovovými podložkami. Vankúšiky sú držané na svojom mieste pomocou posuvného mechanizmu. Ak doštičky na kotúčových brzdách pretria rotor, môžete si sami nastaviť mechanizmus strmeňa, aby ste problém vyriešili.

Krok 1

Bezpečne vložte bicykel do držiaka na bicykel alebo ho otočte hore nohami, aby sa kolesá voľne otáčali.

Krok 2

Roztočte koleso pomocou trenia kotúčovej brzdy a skontrolujte, či sa koleso nehýba. Ak sa kolísa, zaklopte, otočte rýchloupínaciu páku kolesa a koleso znovu vložte do vidlice alebo rámu. Vycentrujte koleso a znova rýchlo dotiahnite. Skontrolujte, či nie je kolísavý. Ak je koleso správne usadené na bicykli, ale koleso stále kolísa, ráfik by sa mohol ohnúť, ložiská kolesa by sa mohli poškodiť alebo by sa mohol ohnúť celý rám. Pred vyriešením problémov s kotúčovými brzdami nechajte disk vymeniť, opraviť ložiská alebo vyrovnať rám.

Krok 3

Skontrolujte rotor kotúčovej brzdy, okrúhly kovový disk, ktorý sa točí s kolesom. Ak je rotor uvoľnený, čo sa môže stať pri bežnom používaní horských bicyklov, skontrolujte si špecifikácie v užívateľskej príručke týkajúce sa konkrétnych kotúčových bŕzd a dotiahnite skrutky kľúčom na odporúčanú tesnosť.

Krok 4

Pozorujte okraj rotora z uhla, kde ho môžete vidieť ako tenkú doštičku medzi brzdovými doštičkami. Roztočte koleso pomaly. Uvidíte, či je rotor ohnutý z tohto uhla. Vyrovnajte ohnutý rotor tak, že najprv uchopíte úchytky nastaviteľného kľúča a potom ho zafixujete k ohybu v rotore. Jemne ohnite rotor mierne späť na skutočnú hodnotu. Tu je potrebný iba mierny tlak; inak riskujete zlomenie rotora. Prípadne použite narovnávacie nástroje určené špeciálne na tento účel, napríklad Morningstar's Drumstix. V takom prípade postupujte podľa pokynov výrobcu náradia. Ak vaše kotúčové brzdy po narovnaní rotora stále drhnú alebo pulzujú, odneste bicykel na skúseného profesionála, aby si nechal rotor vymeniť.

Krok 5

Pozorujte rotor znova z rovnakého uhla ako v kroku 4 a otáčajte kolesom. Ak rotor nie je presne vystredený medzi oboma brzdovými doštičkami, môže dôjsť k treniu. Najskôr vymeňte opotrebované brzdové doštičky, pretože nerovnomerné opotrebenie môže spôsobiť trenie bŕzd. Upravte nové alebo neopotrebované brzdové doštičky uvoľnením šesťhranných skrutiek na každej doske šesťhranným kľúčom. Stlačte páku na riadidlách, aby sa zabrzdili brzdy, ktoré vycentrujú doštičky. Pri bezpečnom dotiahnutí skrutiek majte brzdy zabrzdené. Ak vaša brzdová páka nemá zámok, nechajte pomocníka, aby vám zabrzdil.

Krok 6

Ak je to možné, upravte brzdové doštičky otáčaním gombíkov na nastavovanie doštičiek, ktoré sú umiestnené na strane doštičiek oproti rotoru. Medzi rotorom a každou doštičkou nechajte čo najmenší priestor, ktorý umožní rotoru voľne sa pohybovať, aj keď nie sú brzdené.

Tip

 • Ak pomocou týchto krokov nemôžete na bicykel pripevniť trhací kotúč, pravdepodobne bude potrebné, aby boli konzoly na upevnenie brzdy odrezané trochu kovu, a tým zarovnaný povrch. Za týmto účelom musíte zobrať bicykel skúsenému odborníkovi.
 • Všetky nástroje alebo prsty, ktoré sa dotýkajú rotora, udržiavajte čisté. Rotor musí byť nepoškodený, aby sa zaistilo dobré priľnutie vašich bŕzd.

ZdrojeKomentáre:

 1. Tenoch

  Incomparable phrase, I like it a lot :)

 2. Franta

  Táto verzia sa stala zastaranou

 3. Daim

  Ano, naozaj. Súhlasím so všetkým vyššie uvedeným. Na túto tému vieme komunikovať. Tu alebo na PM.

 4. Fred

  And yet it seems to me that you need to think carefully about the answer ... Such questions cannot be resolved in a rush!

 5. Branddun

  it seems to me this is the magnificent sentenceNapíšte správu