Avíza

Ploché vs. vzpriamené ležanie v golfe


„Uhol ležania“ golfového klubu meria vzťah medzi hriadeľom klubu a zemou, keď je klub držaný so svojou jedinou úrovňou voči zemi. Existujú tri kategórie uhlov ležania: štandardné, ploché a zvislé. Štandardný klub má priemerný uhol ležania. Uhol lži plochého klubu je menší ako priemer, zatiaľ čo zvislý klub má väčší ako priemerný uhol lži.

Dĺžka a Lie

S výnimkou putterov, dlhšie palice vyžadujú menšie, ploššie uhly ležania ako kratšie palice. Najdlhší klub, vodič, má štandardný uhol ležania 56 stupňov. Uhol menší ako 56 stupňov má preto plošší uhol ležania, zatiaľ čo uhol väčší ako 56 stupňov je klasifikovaný ako vzpriamenejší klub. Kliny a 9-železo majú najväčší štandardný uhol ležania, 64 stupňov. Priemyselné štandardné uhly ležania sa od 50-tych rokov minulého storočia zvýšili z 1 na 3 stupne, pravdepodobne ako prostriedok na obmedzenie najbežnejších chýb golfu, plátok.

Účinky plochých a priamych uhlov

Ak je uhol ležania v klube príliš plochý na to, aby sa švihol jednotlivým hráčom, prst na nohe bude najprv dopadnúť na zem, čo bude mať za následok, že strely budú zasunuté doprava. Ak je uhol ležania príliš vzpriamený, päta klubu dopadne na zem ako prvá a hráč bude mať tendenciu ťahať loptu doľava. Pri správne zapadnutom klube bude stred podošvy hlavy hráča najprv udrieť na zem, čo dáva hráčovi lepšiu šancu zasiahnuť loptu rovno a rovno.

Dynamické prispôsobenie

Proces inštalácie hráča do nových klubov bude zvyčajne zahŕňať dynamickú montáž, aby sa určil typ uhla leženia, ktorý golfista vyžaduje. Hráč zasiahne gule z ležiacej tabule pomocou klubu, na ktorom sú pripevnené nálepky k podrážke. Keď hráč udrie loptu z hracieho plánu, štítky sú roztrhané alebo označené. Klubový montér sleduje značky a určuje, či hráč zasahuje dosku so strednou časťou podošvy klubu, a podľa toho upravuje uhol ležania. Ak k montáži dôjde vo vonkajšom dosahu, klubový montér môže tiež analyzovať výsledky výstrelov hráča a tieto údaje pridať k dôkazom poskytnutým na štítkoch.

Skontrolujte svoje Divots

Ak si nie ste istí, či vaše palice majú pre váš hojdačka najlepší uhol ležania, môžete vykonať predbežnú analýzu sami. Stačí si skontrolovať divoty, ktoré vytvoríte, keď hráte ďalšie kolo alebo keď zasiahnete trávnaté tričko na driving range. Ak sú vaše uhly ležania správne, predné okraje vašich divotov budú jednotné, ich hĺbky budú konzistentné a ich tvary budú smerovať k cieľu. Ak sú hrany divotov bližšie k vám (vzhľadom na vašu polohu zasiahnutia) hlbšie, potom päta klubu najskôr udrie na zem a váš uhol ležania je príliš vysoko vzpriamený. Ak sú divoty hlbšie na vzdialenejšom okraji, váš uhol ležania je príliš plochý.