Avíza

Potreba tekutín u dospelých

Potreba tekutín u dospelých


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Odhaduje sa, že 60 percent vášho tela sa skladá z vody. Pretože neustále vylučujete vodu močom, potom, pohybmi čriev a dýchaním, pitie dostatočného množstva tekutín je nevyhnutné pre vaše celkové zdravie. Potreby dospelých tekutín sa môžu líšiť v závislosti od vášho veku, úrovne aktivity a celkovej chémie tela. Dodržaním niekoľkých základných pokynov však môžete zaistiť, že pijete dostatok tekutín pre svoje zdravie. Pretože niektoré stavy, ako napríklad ochorenie obličiek, môžu vyžadovať obmedzenia tekutín, poraďte sa so svojím lekárom vždy o odporúčaniach týkajúcich sa tekutín.

Všeobecné odporúčania

Aj keď možno viete s nápojom osem, osem-unca pohárov vody denne, možno budete potrebovať o niečo viac po celý deň, upozorňuje klinika Mayo. Pretože vaša tekutina sa zvyšuje s telesnou veľkosťou, muži by mali piť asi 13 šálok vody denne, zatiaľ čo ženy by mali piť deväť šálok. Pamätajte však, že 20 percent denného príjmu tekutín pochádza z potravín, uvádza Clemson University Cooperative Extension. Mrazené a konzervované potraviny majú vysoký obsah vody, rovnako ako melóny, polievky, paradajky, zeler a šalát a prispievajú k celkovému dennému príjmu tekutín.

Starší dospelí

Nedostatočný príjem tekutín môže byť problémom pre starších dospelých, pretože smädné signály nemusia fungovať tak efektívne, ako starnú. Podľa Upstate Medical University. Ak ste starší dospelí, je dôležité piť veľa vody - aj keď nemáte pocit smädu. Dodržiavanie odporúčaní pre príjem tekutín pre dospelých je dôležité na udržanie rovnováhy tekutín, ako je napríklad pitie aspoň piatich až šiestich šálok tekutiny denne. Ak močíte menej ako štyrikrát denne alebo máte moč tmavej farby, môže to znamenať, že nepijete dosť. Ale ak máte ochorenie obličiek alebo srdca, lekár vám môže odporučiť špecifický príjem tekutín, pretože tieto stavy sú spojené s ťažkosťami s vylučovaním tekutín.

Cvičenie

Aktívni dospelí vyžadujú pridanie tekutín, aby nahradili vodu stratenú potom. Pred cvičením, počas neho a po ňom musíte piť tekutiny, aby ste sa uistili, že ste správne hydratovaní. Clemson University Cooperative Extension odporúča vypiť dva šálky vody dve hodiny pred cvičením a jednu až dve šálky približne 15 minút pred cvičením. Počas cvičenia sa pokúste vypiť šálku tekutiny každých 15 minút. Voda je vhodnejšou voľbou, pokiaľ nevykonávate extrémne teplo alebo dlhšie ako hodinu. V týchto prípadoch by ste mali piť náhradný elektrolytový nápoj, napríklad športový nápoj, ktorý nahradí sodík a draslík stratený potením.

Tehotenstvo alebo dojčenie

Ženy, ktoré sú tehotné alebo dojčia, majú tiež ďalšie potreby tekutín. Tehotné ženy by počas dojčenia mali vypiť asi 10 šálok tekutiny denne. Nové matky by mali piť 13 šálok tekutiny na podporu produkcie materského mlieka. Udržiavanie fľaše s vodou vždy so sebou môže pomôcť zabezpečiť ľahký prístup k vode.