Avíza

Štyri základné princípy telesnej mechaniky


Správna mechanika tela je nevyhnutná na prevenciu úrazov a postihnutí. Podľa amerického vojenského veliteľstva US NAVY je zlá mechanika tela hlavným prispievateľom k prevencii poranení dolných častí chrbta. Integrujte zásady dobrej mechaniky tela do každodenných činností, aby ste znížili riziko zranenia, ktorému sa dá predísť.

Držanie

Počas sedenia, státia a spánku udržujte správne zarovnanie chrbtice. Ľudská chrbtica sa skladá z jednotlivých kostí nazývaných stavce, ktoré sú naskladané na seba. Tieto stavce spolu vytvárajú prirodzenú krivku „S“, ak sú správne zarovnané. Posaďte sa s malou valcovanou uterákom za spodnou časťou chrbta, aby ste podopreli bedrovú chrbticu. Postavte sa priamo do uší, ramien, bokov a členkov v jednej rovine so sebou. Postavte jednu nohu na malú opierku na nohy, aby ste otočili panvu, aby ste znížili tlak na spodnú časť chrbta, keď stojíte dlhú dobu. Spite na chrbte s malým vankúšom, ktorý podopiera vaše nohy, aby sa znížil tlak na spodnú chrbticu. Ak chcete spať nabok, ohnite kolená a medzi nohy si položte vankúš, aby bola vaša chrbtica rovná.

Základňa podpory a Centrum gravitácie

Pred zdvíhaním, tlačením alebo ťahaním roztiahnite svoju základňu tak, že si nohy oddialite od seba. Položte jednu nohu mierne pred druhú, aby sa zlepšila rovnováha a znížilo sa riziko zranenia. Aby ste rovnomerne rozdelili telesnú hmotnosť, udržujte svoje telo v strede nad nohami. Prenášajte predmety blízko tela, aby sa jeho ťažisko čo najviac priblížilo ťažisku. Napríklad pred zdvíhaním zasuňte krabicu blízko tela a prenášajte ju na hrudník so zahnutými lakťami; Nepokúšajte sa ho zdvíhať alebo prenášať so zdvihnutými rukami.

Svalové skupiny

Používajte väčšie svalové skupiny v rukách, nohách a trupu, aby ste vykonávali úlohy na zníženie rizika zranenia. Napríklad na vyzdvihnutie škatule z podlahy, podrepenie nadol a použitie nôh, aby ste sa postavili vzpriamene, namiesto toho, aby ste sa ohýbali a zdvíhali krabicu rukami. Na predlaktie noste vrecia s potravinami, skôr než pri chytení rúčok do rúk. Namiesto zdvíhania paží a nôh tlačte alebo ťahajte predmety, aby sa zapojili svaly trupu.

Zdvíhacia technika

Pri zdvíhaní použite dobrý tvar, aby ste ochránili svoju chrbticu. Pred zdvíhaním udržujte chrbát rovný a drepte nadol na úroveň predmetu. Neohýbajte sa v páse. Pred postavením potiahnite predmet v blízkosti tela a pri státí utiahnite brušné svaly. Ak sa nedá vyhnúť ohnutiu, použite „golfový výťah“ - jednu nohu narovnajte a pri ohýbaní dopredu ju zdvihnite dozadu. Zabráni sa tým ohnutiu chrbtice a zníži sa riziko zranenia. Buďte opatrní - golfista výťah vyžaduje schopnosť postaviť sa na jednu nohu bez straty rovnováhy.

Zdroje