Avíza

Čo dáva viac cvičenia: basketbal alebo futbal?


Futbal a basketbal nie sú len populárne divácke športy, ale sú to aj rekreačné hry s účastníkmi rôzneho veku, od veľmi malých detí až po dospelých stredného veku. Príležitostní hráči zamestnávajú rôzne odrody každej hry, takže tréning, ktorý dostanete, závisí čiastočne od verzie, ktorú hráte. Ale s dôrazom na beh, každý šport poskytuje dobré cvičenie.

Aerobic Vs. Anaeróbne športy

Štandardná basketbalová hra je aeróbna činnosť, pretože vyžaduje pomerne konštantný pohyb. Futbal je anaeróbne cvičenie, pretože zahŕňa krátke záblesky aktivity, po ktorých nasleduje prestávka medzi hrami. Všeobecne platí, že aeróbne cvičenie je lepšie na chudnutie, pretože spaľuje tuky a uhľohydráty.

Basketbal

Full-court basketbalová hra vás udržuje v pohybe po 94-nohe povrchu. Budete mať výbuchy namáhavejšej činnosti, napríklad keď bojujete o odskočenie, jazdu k obruči alebo k rýchlej prestávke. Inokedy sa zabehnete po kurte. Ale aj keď nebežíte, neskáčete ani ne joggingujete, pri hraní basketbalu len zriedka stojíte. Medzitým budú mať hráči, ktorí majú radi hry na detskom ihrisku, tiež stály pohyb. A pravdepodobne nebudete sedieť počas pick-up hry, na rozdiel od hrania v organizovanej hre, ktorá môže obsahovať striedanie a timeouty. Pickup hry s menej ako 10 hráčmi na ihrisku poskytujú ešte lepšie cvičenie, pretože budete častejšie v ťažisku akcie.

Futbal

Na vyšších úrovniach organizovaného futbalu je pre hráčov zriedkavé podieľať sa na útokoch aj obrane, hoci obojsmerné hranie je dosť bežné na menších stredných školách alebo pre standoutistov na veľkých stredných školách. Dvojmiestny systém znamená veľa času na lavičke, ale hráči sa môžu tešiť na namáhavú aktivitu, keď sú na ihrisku. Rekreačný dotyk alebo vlajkový futbal sa dá takmer považovať za aeróbnu aktivitu, pretože hráči zvyčajne hrajú útok a obranu a väčšina pozícií si vyžaduje veľa behu.

Porovnanie

Hranie futbalu na náradie pravdepodobne poskytne lepšie silové cvičenie v porovnaní s basketbalom v závislosti od pozície, ktorú hráte. Obzvlášť Linemen dostáva cvičenie s vysokým odporom s odporom poskytnutým protiľahlým líniám. Na rekreačnej úrovni sa futbal stáva bežnou hrou, ktorá je dosť podobná bežnej basketbalovej hre. MayoClinic.com aj FitNHealth.com tvrdia, že tieto dve hry vám pomôžu spáliť rovnaký počet kalórií. MayoClinic.com napríklad poznamenáva, že 160 kilogramový hráč zvyčajne spaľuje 584 kalórií za hodinu basketbalu alebo sa dotýka futbalu alebo vlajky.