Info

Anatómia push up


Kliešte sú jedným z najčastejšie vykonávaných cvičení na svete. Používané radom ľudí od elitných športovcov až po školákov, existuje množstvo variácií klieští; preto, bez ohľadu na vašu úroveň fyzickej zdatnosti, je tu pre vás pravdepodobne pushup. Poznanie niečoho o anatómii pushup vám môže pomôcť získať ešte viac výhody z tohto populárneho cvičenia.

Agonisty

Agonista alebo sval s hlavným hnacím ústrojenstvom je cieľový sval a zvyčajne dôvod na výber konkrétneho cvičenia. Pre pushup je agonistom pektoralis major alebo pecs. Vaše plece sú v podstate vaše hrudné svaly. Keď klesáte smerom k podlahe, predlžujú sa a zvyšujú rýchlosť vášho zostupu. Keď sa znova tlačíte späť, skracujú sa. Fáza znižovania a predlžovania cvičenia sa nazýva excentrická kontrakcia, zatiaľ čo fáza zdvíhania a znižovania sa nazýva koncentrická kontrakcia.

Antagonisti

Svaly sú usporiadané v protiľahlých pároch cez kĺby. Aby došlo k pohybu, keď sa jeden sval v páre stiahne, musí sa uvoľniť opak. Toto sa nazýva recipročná inhibícia. Sval, ktorý je proti agonistovi, sa nazýva antagonista. V kliešťoch je veľa antagonistov, ale hlavnými sú stredné vlákna lichobežníkového svalu, zadné deltoidy a kosoštvorce. Tieto svaly sú vzhľadom na vaše hrudníky na opačnej strane trupu.

Synergenty

Aj keď je možné identifikovať sval, ktorý v určitom cvičení vykonáva väčšinu práce, zvyčajne sa na ňom zúčastňuje viac ako jeden sval. Tieto pomocné svaly sa bežne označujú ako synergenty. Aj keď to nie je cieľový sval cvičenia, tieto svaly sú dôležité, pretože pomáhajú agonistovi. Hlavnými synergistami v pushup sú triceps a predné deltoids alebo svaly predného ramena. Pomáhajú pri natiahnutí lakťa a ohýbaní ramien.

Fixačné

Fixátory pomáhajú udržiavať vaše telo v určitej polohe, takže agonisti a sysnergisti majú stabilnú základňu, z ktorej môžu pracovať. Malé svaly v ramene, nazývané rotátorová manžeta, udržiavajú hlavu humeru pevne umiestnenú v ramennej objímke, zatiaľ čo konečník abdominus, alebo abs, drží chrbticu rovno. Medzi ďalšie fixačné prostriedky patria vaše svaly latissimus dorsi na boku hornej časti chrbta, ktoré pomáhajú pri stabilite ramien a vašich štvorhlavých svaloch, alebo svaly stehien, ktoré sa snažia udržiavať vaše nohy rovné a pevné.

Zdroje