Avíza

Hodnotenie svalovej sily štvorhlavého svalu

Hodnotenie svalovej sily štvorhlavého svalu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Stanovenie svalovej sily vašich štvorhlavého svalu je dôležitým krokom k úspešnému programu fyzioterapie. Pri klasifikácii na stupnici od 0 do 5 môžu fyzioterapeuti odhadnúť silu, flexibilitu a citlivosť vašich štvorkoliek. Tieto znalosti im môžu pomôcť pri predpisovaní konkrétnych posilňovacích cvičení alebo ošetrení.

Quadriceps

Quadriceps sú hlavnou svalovou skupinou, ktorá beží od vrcholu kolena po panvu. Vaše štvorkolky sú zodpovedné za flexiu bedrového kĺbu a rozšírenie kolena, vďaka čomu sú dôležité pre fyzické aktivity, ako sú beh, chôdza, kopanie alebo skákanie.

Testovanie sily svalov

Lekár vám môže otestovať silu štvorhlavého svalu jednoduchým testom odporu. Keď vezmete jednu nohu naraz, lekár vyvinie silu na vašu dolnú nohu, zatiaľ čo je vaša horná časť zdvihnutá, pričom si uvedomí vašu flexibilitu a schopnosť odolávať tlaku. V prvom teste bude vyvíjať postupný tlak smerom nadol na holennú časť, keď zdvíhate nohu vo vzduchu s narovnaným kolenom. V druhom teste bude vaše koleno ohnuté a lekár bude vyvíjať tlak na horné teľa. Obidve nohy sa budú testovať týmto spôsobom, pričom lekár vezme na vedomie vašu schopnosť držať nohu proti gravitácii a vašu schopnosť pohybovať sa v celom svojom rozsahu pohybu proti odporu.

Sila svalovej sily

Po dokončení testu vám lekár priradí hodnotu od 0 do 5 na relatívnu silu vašich štvorkoliek. Stupeň nula znamená úplnú neschopnosť sťahovať sval. Stupeň 1 označuje iba miernu kontrakciu. Stupeň 2 znamená, že môžete pohybovať svojim štvorkolkou celým rozsahom pohybu, ale iba v horizontálnej rovine, nie proti gravitačným ťahom. Stupeň 3 znamená, že ste mohli nohu zdvihnúť zo stola proti gravitačným silám, ale vydržali ste akýkoľvek dodatočný tlak. Stupeň 4 znamená, že ste mohli obaja držať nohu a vydržali mierny tlak na holene a teľatá. Stupeň 5 označuje normálny, zdravý rozsah pohybu.

Dôležité informácie

Niektorí lekári a fyzioterapeuti dávajú plus a mínus stupňa navyše k nule až 5 systému. Zvyčajne naznačujú progresiu alebo regresiu svalu. Tieto známky sú subjektívne, ale ak ich vykonáva odborník, sú vo všeobecnosti spoľahlivé. Váš lekár potom môže pomocou týchto stupňov zostaviť plán rehabilitácie.