Avíza

Cvičenie v telocvični, ako schudnúť so zlými kolenami


Poškodenie kolena vám môže zabrániť v činnostiach, ako je beh alebo posilňovanie, ale mať zlé kolená vás nemusí brániť v úplnom výkone. Chudnutie so zlými kolenami si môže vyžadovať väčšie plánovanie ako schudnutie so zdravými kolenami, ale so správnym plánovaním a správnym výberom cvičenia môžete svoje ciele na chudnutie efektívne dosiahnuť. Pred začatím akejkoľvek diéty alebo cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom.

Kardiovaskulárne cvičenia

Kardiovaskulárne cvičenia, ako napríklad plávanie, spaľovanie kalórií a zlepšovanie celkového stavu. Vykonajte kardio v dňoch zotavenia zo vzpierania; to vám pomôže spáliť kalórie v deň, v ktorom by ste inak nevykonávali, a môže tak zvýšiť vaše vyhliadky na chudnutie. Kardioaktívne činnosti s nízkym dopadom, ako napríklad stacionárny bicykel, veslársky stroj alebo plávanie, spaľujú kalórie rýchlo bez hrubého nárazu na kolená. Ak vážite 160 libier, pri stacionárnom bicykli s miernym úsilím alebo veslárskom tréningu spálite 533 kalórií za hodinu, zatiaľ čo pri plávaní bude prsník spáliť asi 762 kalórií za hodinu. Ak ste ťažší, spálite viac kalórií a ak ste ľahší, spálite menej kalórií.

Cvičenia hornej časti tela

Vzpieranie pomáha schudnúť, pretože vytvára svalové tkanivo a spaľuje viac kalórií ako telesný tuk. Čím viac svalov máte, tým vyšší je váš metabolizmus a uľahčuje tak chudnutie. Uprednostňujte zložené cvičenia - tie, ktoré trénujú viac svalových skupín - čím viac svalov používate, tým viac kalórií spálite. Činky, lavičkové lisy, pull-upy, vojenské lisy a sediace rady zapájajú viac svalov do hornej časti tela alebo do maximálneho spálenia kalórií a nevyžadujú pohyb z kolien. Všeobecne sú preferované cvičebné stroje a cvičenia so sedením, rovnako ako cvičenia, ktoré nevyžadujú zdvíhanie ťažkých závaží nad pás, pretože to môže spôsobiť nadmerné namáhanie kolien.

Cvičenia dolnej časti tela

Vaše spodné telo obsahuje niektoré veľmi veľké svalové skupiny, napríklad štvorhlavý sval a hamstringy. Väčšina cvičení s nižšou časťou tela však zahŕňa značný stupeň pôsobenia kolena. Cvičenia, ako je napríklad rumunské alebo tuhé rameno, mŕtve rameno a bedrový most, získavajú svaly na nohách, aby ste mohli spáliť kalórie. Nezahŕňajú však príliš veľa pohybu kolena, čo z nich robí dobrý výber, ak máte zlé kolená a hľadáte cvičenia na zdvíhanie telesnej hmotnosti s nižšou hmotnosťou.

Upozornenie

Najdôležitejšie pravidlo pre cvičenie so zlými kolenami je nevykonávať žiadny pohyb, ktorý spôsobuje bolesť. Ak nejaké cvičenie spôsobuje prílišný tlak na koleno alebo spôsobuje bolesť, zmeňte polohu alebo znížte rozsah pohybu, ktorým pohybujete hmotnosťou, takže tlak už nie je faktorom. Pri modifikácii formy týmto spôsobom môžete zdôrazniť mierne odlišné svalové skupiny, ale uprednostňuje sa to pred rizikom zranenia. Nevykonávajte cvičenia, ako sú beh, drepy, hlboké pľúca alebo iné cvičenia, ktoré vám lekár odporúča vyhnúť. Ak máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako k cvičeniu pridáte akékoľvek cvičenie.