Info

Sú členkové závažia pre cyklistiku efektívne?


Kotníkové závažia sú rýchly a jednoduchý spôsob, ako zvýšiť účinnosť rôznych aeróbnych cvičení, ako je chôdza. Okrem toho, že vaše telo pracuje tvrdšie, čo vám pomáha spáliť viac kalórií, môžu členkové závažia tiež tónovať svaly na nohách. Aj keď závažia členkov môžu byť vhodné pre jazdu na bicykli, vykonanie iných zmien v tréningu na bicykli je efektívnejším spôsobom, ako zvýšiť prínos cvičenia.

Kotníkové závažia

Kotníkové závažia sú k dispozícii v niekoľkých štýloch, ale obvykle sú vyrobené z takých materiálov, ako sú plátno alebo nylon, a obsahujú jeden alebo viac popruhov, ktoré držia predmet na tele. Váhy členku sú bežne nastaviteľné pomocou niekoľkých balíčkov s hmotnosťou, ktoré môžete pridať alebo odstrániť, aby ste doladili hmotnosť položky. Ľudia zvyčajne kladú členkové závažia na ponožky a zaisťujú závažia na mieste pomocou popruhov zariadenia.

Riziká hmotnosti členkov

Váhy členku donútia vaše telo k tvrdejšej práci, čo prinesie viac výsledkov spaľovania kalórií a budovania svalov. Americká rada pre cvičenie však varuje, že používanie závaží členkov môže počas cvičenia negatívne ovplyvniť vašu mechaniku, čo môže viesť k zraneniu. Príliš ťažké hmotnosti členkov môžu tiež zvýšiť namáhanie kĺbov, čo je obzvlášť vážne, ak už máte problémy s kolenami alebo inými kĺbmi dolnej časti tela.

Hmotnosť členku

ACE poznamenáva, že závažia členkov s hmotnosťou 1 až 3 libry zvýšia váš srdcový rytmus až o päť ďalších úderov za minútu a príjem kyslíka až o 10 percent. V článku na Kalifornskej univerzite v Los Angeles Times, asistent profesora San Francisca Dr. Anthony Luke poznamenáva, že používanie závaží členkov počas cvičenia spôsobí, že počas cvičenia budú ťažšie pôsobiť také svaly dolných častí tela, ako sú vaše štvorkolky, glute a hamstringy.

Jazda na bicykli

Teoreticky nosenie hmotnosti členkov počas jazdy na bicykli môže pomôcť zvýšiť prínos cvičenia a za predpokladu, že závažia nemajú negatívny vplyv na vašu mechaniku, mali by ste byť schopní cvičiť bez zranenia. Avšak nosenie závažia pri šliapaní na bicykli môže byť ťažkopádne a vystavuje vás riziku zachytenia jednej z závaží v reťazi alebo reťazovom kolese. Namiesto spoliehania sa na závažia členkov, ktoré zvyšujú výhody cvičenia, skúste zvýšiť rýchlosť alebo nájsť cestu s niekoľkými kopcami. Prevodový stupeň môže tiež prinútiť vaše spodné telo tvrdšie pracovať počas jazdy na bicykli.

Zdroje