Avíza

Čo sa stane, keď sa zvýši kardiorespiračná vytrvalosť osoby?

Čo sa stane, keď sa zvýši kardiorespiračná vytrvalosť osoby?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Kardiorespiračná vytrvalosť je termín, ktorý sa často používa zameniteľne s inými označeniami, ako je kardiovaskulárna alebo aeróbna kondícia. Ešte neformálnejšie sa hovorí o tom, ako dlho dokážete udržať aktivitu a cvičenie bez únavy. Keď zvýšite svoju kardiorespiračnú vytrvalosť, vaše telo prechádza celým radom zmien zvnútra aj zvonka, čo zvyčajne vedie k väčšiemu zdraviu pre vás a plnšiemu a aktívnejšiemu životu.

Kyslík v krvi

Čím viac kyslíka vaša krv dokáže uniesť, tým viac energie môžete produkovať. Preto vytrvalostní atléti sú často zatknutí za vhadzovanie kyslíka do svojich systémov. Keď cvičíte, vaše telo potrebuje viac kyslíka, aby vám dalo energiu na udržanie pohybu. Vaša krv sa musí dostať na rôzne miesta rýchlejšie a dlhšie. Čím viac cvičíte, tým efektívnejšie sa vaše telo stáva pri preprave kyslíka.

Tep srdca

Systém dodávky kyslíka sa točí okolo vášho srdca. Pretože to je to, čo pohybuje krvou v tele, vaše srdce musí počas cvičenia tvrdšie pracovať, aby pumpovalo krv, aby mohla dodávať kyslík do svalov. Preto, keď sa začnete pohybovať, vaše srdce bije rýchlejšie. Vaše telo vie, že potrebuje viac kyslíka a začína reagovať. Čím viac cvičíte, tým silnejšie bude vaše srdce a tým ľahšie bude pre srdce pohybovať krvou v tele.

Dýchanie

Vaše pľúca tiež hrajú obrovskú úlohu pri vašej kardiorespiračnej vytrvalosti. Sú zodpovední za prívod kyslíka, ktorý vaše telo potrebuje, a za odstránenie vzduchu, ktorý ste už použili, čo je odpad oxidu uhličitého. Čím viac cvičíte, tým silnejšie a efektívnejšie sa vaše svaly stanú pri používaní kyslíka, čo znamená, že obidve vyžadujú menej a produkujú menej odpadu. Vaše pľúca nemusia pracovať tak tvrdo a budete mať pocit, že je ľahšie dýchať po tom, ako si vyviniete svoju vytrvalosť.

Ako začať

Aj keď zvyšovanie vašej kardiorespiračnej vytrvalosti je náročná práca, je to jednoduchý koncept. Všetko, čo musíte urobiť, je pracovať tvrdšie a dlhšie. Keď zvyšujete svoje cvičenie, vaše telo rozvíja svoju kyslíkovú účinnosť a ste schopní udržať pohyb v pohybe po dlhšiu dobu. Prejdete obdobiami únavy a namáhavého dýchania, ale vaše telo bude pri každom sedení silnejšie a schopné. Vyhýbajte sa tomu príliš skoro, inak by ste mohli riskovať svalové zranenie a pred začatím nového cvičebného programu sa vždy poraďte so svojím lekárom.

Zdroje