Avíza

Výhody jabĺk na zdravie v porovnaní so surovými jablkami


Ovocie tvorí základ zdravej výživy a ministerstvo poľnohospodárstva USA odporúča každý deň medzi 1,5 a 2 šálkami ovocia. Začlenenie jablčnej omáčky do vašej stravy umožňuje pestrejšiu rozmanitosť, ako len jesť celé jablká. To však tiež prináša výživnú cenu a jablková omáčka neponúka rovnaké zdravotné výhody ako surové jablká.

Vláknina

Výber surových jabĺk pred jablkovou omáčkou zvyšuje príjem vlákniny. Potrebujete niekoľko gramov vlákniny z potravy denne, aby ste absorbovali vodu a zmäkčili vašu stolicu, takže sa u vás nevyvoláva zápcha. Vláknina tiež ponúka kardiovaskulárne prínosy, pretože znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Veľké surové jablko poskytuje 5,4 g vlákniny. Podľa Ústavu medicíny to predstavuje približne 14 percent odporúčaného denného príjmu vlákniny u mužov alebo 21 percent u žien. Naproti tomu šálka jablka obsahuje iba 2,7 gramu vlákniny.

Vitamín C

Tiež budete konzumovať viac vitamínu C, ak si vyberiete surové jablká pred jablkovou omáčkou. Každé veľké jablko poskytuje 10,3 miligramu vitamínu C - 11 percent odporúčaného denného príjmu pre mužov alebo 14 percent pre ženy podľa Ústavu medicíny - zatiaľ čo 1-šálka porcie jablčnej omáčky obsahuje len 2,7 miligramu. Vitamín C vám umožňuje produkovať kolagén, proteín hojný vo vašom spojivovom tkanive. Podporuje tiež váš metabolizmus a pomáha poháňať vaše mitochondrie - štruktúry v bunkách, ktoré produkujú energiu. Vitamín C ako antioxidant chráni aj vaše tkanivá pred poškodením. Získavanie množstva vitamínu C vo vašej strave pomáha v boji proti srdcovým chorobám.

Antioxidanty

Apple pokožka obsahuje prospešné antioxidanty, ktoré vám chýbajú pri konzumácii jablčnej omáčky, ktorá sa zvyčajne vyrába z olúpaných jabĺk. Antioxidanty chránia vašu DNA, proteíny a lipidy pred oxidáciou - proces, ktorý prispieva k chorobám, ako sú kardiovaskulárne choroby. Podľa štúdie uverejnenej v časopise „Journal of Food Science“ v roku 2009 antioxidačné zlúčeniny v jablčnej pokožke, ktoré sa nazývajú polyfenoly, pomáhajú predchádzať oxidácii lipidov. Množstvo antioxidantov v surových jablkách sa líši v závislosti od typu konzumovaného jablka. Štúdie uvádzajú, že odrody kraba jabĺk poskytujú najviac antioxidačných výhod.

Tipy na prípravu

Vychutnajte si surové jablká ako zdravú desiatu samostatne, nakrájajte surové jablko nakrájané na plátky s prírodnými orieškovými maslami alebo nakrájané jablko na pridanie chrumky k plniacemu šalátu. Ak túžite po jemnejšej ústnej šťave z jablkovej omáčky, skúste jablká so škoricou a muškátovým orieškom variť v malom množstve vody, kým nezmäkne, a potom túto zmes použite ako zálievku pre ovsené vločky alebo obyčajný netučný grécky jogurt. Ak sa rozhodnete pre jablkovú omáčku pre celé jablká, hľadajte zdravšie odrody, ako sú odrody bez pridaného cukru.