Avíza

Aké sú zdravotné prínosy čistoty?


Čistenie domu je fuška, ktorá po varení, chodení do práce a starostlivosti o deti často prekĺzne na spodok zoznamu úloh. Neusporiadaný dom môže niektorých ľudí dráždiť, ale nespôsobí trvalé zdravotné výhody. Mať nehygienické prostredie však nie je bezpečné, pretože zvyšuje riziko choroby a zranenia. Pravidelné čistenie vášho domova, automobilu a pracovných priestorov pomáha znižovať riziko a udržuje vás v zdraví.

Zabíja baktérie

Znečistené ruky zanechávajú zárodky na kľučkách, telefónoch, skrinkách a diaľkových ovládačoch. Dotknutím sa týchto predmetov sa šíria baktérie okolo vášho domu alebo pracoviska. Mnohí vás môžu chorí. Aj keď nevidíte nečistoty alebo zvyšky, na povrchu sa stále vyskytujú baktérie, ktoré by mohli spôsobiť choroby. Dobrým spôsobom, ako usmrtiť mikróby, je utieranie dezinfekčných utierok pravidelne. Riaďte sa pokynmi pre čistiace prostriedky, aby ste získali čo najväčší úžitok, navrhuje American Cleaning Institute.

Zabraňuje kontaminácii potravín

Pravidelné a správne čistenie varných plôch znižuje riziko ochorenia po konzumácii kontaminovaných potravín. Patria sem pulty a kuchynské náčinie. Ministerstvo poľnohospodárstva USA odporúča používať horúcu vodu a mydlo na čistenie všetkých oblastí a riadu, ktoré prišli do styku so surovým mäsom, rybami alebo vajcami. Ďalšou možnosťou je použitie dezinfekčného cyklu na umývačke riadu. Umývajte si ruky, aby ste zabránili šíreniu baktérií do iných častí vášho domu.

Zabraňuje chorobám a alergiám

Špinavé plachty, nábytok, matrace, steny a koberce zvyšujú vaše zdravotné riziko a môžu spôsobiť alergické reakcie. Pravidelne vysávajte, mop a prach doma, aby ste zabíjali a odstraňovali roztoče, pavučiny, plesne a plesne. Umyte plachty mydlom a horúcou vodou raz týždenne a steny čistite dezinfekčnými utierkami niekoľkokrát mesačne. Raz alebo dvakrát ročne si prenajajte čistič kobercov a čalúnení do hlbokých oblastí s vysokou intenzitou premávky.

Zvyšuje duševné zdravie

Čistenie ponúka pocit spokojnosti, ale môže ísť ešte ďalej tým, že ochráni vaše duševné zdravie. Podľa štúdie z roku 2008 uverejnenej v „British Journal of Sports Medicine“ môže fyzické úsilie potrebné na poprášenie, pranie, vysávanie a utieranie odvrátiť depresiu. Je to preto, že pomáha znižovať stres a úzkosť a zároveň ponúka pocit úspechu. Najlepšie výhody sa prejavia po 20 minútach čistenia, ktoré vás mierne dýchajú. Práčovňa, práca na dvore, umývanie okien, čistenie a organizovanie sú ďalšie dobré možnosti.