Avíza

Aké sú prínosy pre zdravie croissantov?


Americké ministerstvo poľnohospodárstva odporúča niekoľko porcií obilia denne - 6 uncí pre ženy alebo 7 uncí pre mužov - ako súčasť vyváženej stravy. Kým aspoň polovica vašich porcií obilia by mala pochádzať z celých zŕn, môžete konzumovať aj niektoré potraviny vyrobené z rafinovaných zŕn vrátane croissantov. Croissanty poskytujú niektoré užitočné živiny vrátane vitamínov a minerálov. Poskytujú však aj určité výživové nedostatky, preto by ste ich mali konzumovať s mierou.

Železo a selén

Croissanty obsahujú železo a selén, dva základné minerály. Selén pomáha podporovať metabolizmus svalových buniek, napomáha rastu nových buniek a udržuje zdravie vašej štítnej žľazy, zatiaľ čo železo zvyšuje produkciu červených krviniek na podporu zdravého obehu. Každý veľký croissant ponúka 15 mikrogramov selénu a 1,4 miligramu železa. To predstavuje 28 percent vašich denných požiadaviek na selén, stanovených lekárskym ústavom, ako aj 17 percent denných požiadaviek na príjem železa u mužov alebo 8 percent u žien.

Folát a niacín

Zvýšením príjmu vitamínov s komplexom B - vrátane kyseliny listovej a niacínu - budete jesť croissanty. Oba vitamíny podporujú váš metabolizmus, pričom niacín vám pomáha získavať energiu zo živín vo vašej strave a folát vám pomáha metabolizovať bielkoviny. Niacín tiež podporuje zdravú bunkovú komunikáciu, riadi rast buniek a znižuje cholesterol. Konzumácia veľkého croissantu zvyšuje príjem vášho príjmu o 1,5 miligramov - 9 percent odporúčaného denného príjmu niacínu u mužov alebo 11 percent u žien. Poskytuje tiež 59 mikrogramov folátu, alebo 15 percent odporúčaného denného príjmu, podľa Ústavu medicíny.

Vitamíny A a B-5

Croissanty obsahujú prospešný vitamín B-5, tiež nazývaný kyselina pantoténová a vitamín A. Každý veľký croissant poskytuje približne 12 percent denných požiadaviek na príjem vitamínu B-5 a 17 percent denných odporúčaní pre príjem vitamínu A pre mužov alebo 21 percentuálny podiel žien podľa Ústavu medicíny. Vitamíny B-5 a A vám pomôžu produkovať červené krvinky, ktoré potrebujete na transport kyslíka. Vitamín B-5 tiež pomáha pri produkcii steroidných hormónov - rodiny hormónov obsahujúcich estrogén a testosterón - podporuje nervovú komunikáciu a podporuje váš metabolizmus, zatiaľ čo vitamín A pomáha pri bunkovom raste a vyživuje váš imunitný systém.

Nevýhody výživy

Croissanty sa vyrábajú s relatívne veľkým množstvom masla a výrazne zvyšujú príjem nasýteného tuku - každý veľký croissant obsahuje 14 gramov celkového tuku a 8 gramov pochádza z nasýteného tuku. Pravidelné konzumovanie potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov zvyšuje hladinu LDL cholesterolu - druh cholesterolu spojený s rizikom srdcových chorôb. Každý croissant obsahuje tiež 313 miligramov sodíka, čo je o niečo viac ako jedna pätina denného množstva sodíka, ktoré stanovil lekársky ústav. Sodík zvyšuje krvný tlak a pravidelná konzumácia nadmerného množstva sodíka ohrozuje zdravie srdca.