Avíza

Aké sú zdravotné prínosy konzumácie tekvicového pyré?

Aké sú zdravotné prínosy konzumácie tekvicového pyré?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tekvica, ktorá je hlavnou súčasťou mnohých amerických kuchýň počas chladných mesiacov, je tiež zdravým doplnkom výživy po celý rok. Podľa Ministerstva poľnohospodárstva USA sa tekvica započítava do vášho príjmu oranžovej a červenej zeleniny, čo vám pomôže dosiahnuť odporúčaný týždenný príjem 6 šálok pre mužov alebo 5,5 šálky pre ženy. Pridajte ovsenú kašu, pečené výrobky a cestovinové omáčky, aby ste zvýšili príjem živín.

Železo a draslík

Tekvicové pyré poskytujú bohatý zdroj železa, ktorý je súčasťou hemoglobínu a myoglobínu, dvoch proteínov, ktoré umožňujú prepravu a ukladanie kyslíka. Pomáha tiež produkovať ATP, chemikáliu, ktorú môžu vaše bunky použiť na energiu. Tekvica tiež obsahuje draslík, ktorý vám pomáha produkovať energiu podporovaním metabolizmu uhľohydrátov a podporuje nervové funkcie. Šálka ​​tekvicového pyré obsahuje 505 miligramov draslíka alebo 11 percent denného odporúčaného príjmu draslíka. Podľa Ústavu medicíny tiež ponúka 3,4 miligramov železa - 43 alebo 19 percent dennej potreby železa pre mužov alebo ženy.

Vláknina

Tekvicové pyré poskytujú vlákninu, druh uhľohydrátu, ktorý prospieva vášmu srdcovo-cievnemu zdraviu. Podľa Linus Pauling Institute, strava s vysokým obsahom vlákniny bojuje proti srdcovým chorobám a tiež znižuje riziko mŕtvice. Vláknina tiež bojuje proti cukrovke 2. typu a pomáha tým, ktorí už majú cukrovku, kontrolovať hladinu cukru v krvi. Každá šálka očistenej tekvice ponúka 7,1 g vlákniny, 19 percent denného príjmu pre mužov alebo 27 percent pre ženy.

Karotenoidy

Slnečný oranžový odtieň tekvicového pyré pochádza z obsahu karotenoidov. Tekvica obsahuje dva karotenoidy, nazývané alfa- a beta-karotén, ktoré sa rozkladajú na vitamín A. Konzumácia dostatočného množstva vitamínu A pomáha pri zdravom videní a umožňuje vašim očiam prispôsobiť sa zmenám úrovne svetla. Vitamín A tiež napomáha dozrievaniu buniek, čo pomáha pri vývoji nového kostného tkaniva. Každá šálka tekvicového pyré obsahuje 38 128 medzinárodných jednotiek vitamínu A alebo celý váš odporúčaný denný príjem podľa Ústavu medicíny.

Vitamíny E a K

Zahrnutie pyré z tekvicov do vašej stravy tiež zvyšuje váš vitamín E a K. 1-šálka porcie tekvicového pyré ponúka 2,6 miligramu vitamínu E - 17 percent odporúčaného denného príjmu vitamínu E - rovnako ako 44 percent denného vitamínu Požiadavky na K pre ženy alebo 31 percent pre mužov, podľa Colorado State University. Vitamín E pomáha udržiavať vaše červené krvinky zdravé a chráni vaše bunky pred voľnými radikálmi, zatiaľ čo vitamín K pomáha pri kostnej a obličkovej funkcii a tiež podporuje zrážanie krvi.