Info

Antagonistické svaly v ťahu


Vyťahovanie je jedným z najnáročnejších cvičení silového tréningu, ktoré sa vykonáva, aj keď využíva iba svoju telesnú hmotnosť na odpor. Tento vysoko efektívny pohyb na posilnenie chrbta, rovnako ako všetky cvičenia zamerané na silu, vyžaduje použitie protivných alebo protiľahlých svalov na vykonanie ohybov a predĺženie pohybov zdvíhania a spúšťania tela.

Úloha svalov protagonistov

Väčšina svalov vo vašom tele pracuje v pároch, pričom jeden je agonista a druhý je antagonista. Konkrétny sval pôsobí ako agonista pri jednom cvičení a ako antagonista pri opačnom účinku. Ak je sval hlavným cieľom cvičenia a je potrebné, aby sa ohýbal, aby sa posilnil, nazýva sa agonista. Protichodný sval, ktorý sa snaží rozšíriť tento sval, sa nazýva antagonista.

Poprava

Pri vyťahovaní uchopte lištu za širokú rukoväť. Vydýchnite a pomaly vytiahnite svoje telo, až kým brada nebude nad tyčou. Krátko zastavte, vdýchnite a roztiahnite ruky a ramená, aby sa vaše telo vrátilo do východiskovej polohy. Pretože ide o mimoriadne ťažké cvičenie, môžete začať pomocou pomocného sťahovacieho stroja, až kým nebudete schopní úplne zdvihnúť svoju telesnú hmotnosť v nenáročnom vytiahnutí. Stroj obsahuje páku, na ktorú môžete kľačať a ktorá znižuje množstvo telesnej hmotnosti, ktorú zdvíhate počas sťahovania.

Cielené protagonistické svaly

Bez ohľadu na to, či vykonávate asistovaný alebo neautorizovaný výťah, hlavným cieľovým svalom a agonistom je latissimus dorsi. Toto je najširší sval v chrbte a je zodpovedný za vytiahnutie vás počas cvičenia. Hrudné svaly nájdené v hrudníku sú antagonistické svaly zodpovedné za zníženie vášho tela. Pretože počas sťahovania musíte ohýbať lakte, bicepsy tiež slúžia ako agonistický sval, pričom tricepsy hrajú úlohu antagonistu.

Varianty cvičenia

Umiestnenie vašich rúk a paží počas vytiahnutia určuje, ako sú vaše latty a asistujúce svaly cielené. Neutrálna priľnavosť, pri ktorej sú vaše dlane obrátené proti sebe na rovnobežných tyčiach, je najľahšou variáciou vyťahovania. Toto uchopenie vám umožní získať viac svalov hornej časti tela vrátane deltov, bicepsov a prsných svalov, ktoré vám pomôžu s pohybom. Držanie baru za ruky sa v skutočnosti označuje ako brada. Tento úchop kladie väčší dôraz na hrudník a biceps. Priblíženie rúk k sebe v úzkej priľnavosti, či už z rúk alebo z rúk, kladie menší dôraz na vaše plecia a je užitočné pre ľudí s predchádzajúcimi zraneniami ramien, zatiaľ čo široká priľnavosť kladie väčší tlak na vaše ramená a je to vlastne najťažšia variácia.

Zdroje