Avíza

Zdravotné prínosy červenej, žltej a oranžovej papriky


Pigment, ktorý robí červené, žlté a oranžové papriky tak pestrofarebnými, má tiež zdraviu prospešné vlastnosti. Táto živo sfarbená zelenina je pomenovaná podľa tvaru zvončeka, má nízky obsah tukov a kalórií, má vysoký obsah vody a neobsahuje cholesterol. Podľa Cornell University sú zelené papriky po dozretí úplne červené. pomarančová a žltá paprika sú rôzne odrody. Pridanie sortimentu týchto farebných paprík do jedla poskytne vášmu telu dôležité zdravotné výhody.

Vitamín C

Papriky sú bohaté na vitamín C, antioxidant, ktorý pomáha chrániť vaše telo pred voľnými radikálmi - látkami, ktoré poškodzujú bunky. Tvorba voľných radikálov vo vašom tele môže prispieť k rozvoju choroby a prispieť k procesu starnutia. Vitamín C tiež hrá dôležitú úlohu pri kontrole infekcií, hojení, tvorbe kože a vývoji kolagénu, tkaniva potrebného na udržiavanie zdravých kostí, zubov, ďasien a krvných ciev.

Karotenoidy

Červené, oranžové a žlté papriky sú dobrým zdrojom karotenoidov, čo sú pigmenty, ktoré dodávajú paprikám jasný odtieň. Vaše telo prevádza beta-karotén na vitamín A alebo retinol, ktorý je nevyhnutný pre dobré videnie, silný imunitný systém a zdravú pokožku. Beta-karotén tiež obsahuje silné antioxidačné vlastnosti, ktoré znižujú riziko rakoviny a srdcových problémov. Podľa University of Maryland Medical Center môže konzumácia štyroch alebo viacerých denných porcií zeleniny bohatej na beta-karotén pomôcť predchádzať srdcovým chorobám alebo rakovine.

Lykopén

Lykopén, pigment, ktorý je zodpovedný za farbu žiarivých červených paprík, tiež pôsobí ako silný antioxidant, ktorý pomáha chrániť vaše bunky pred poškodením oxidačným stresom. Výsledky výskumu naznačujú, že konzumácia potravín bohatých na lykopén je spojená s prevenciou rakoviny prostaty a srdcových chorôb. Ľahko varte červené papriky v olivovom alebo repkovom oleji, pretože korenie uvoľní viac lykopénu, keď sa uvarí.

Luteín a Zeaxantín

Vaše oči obsahujú koncentrované množstvo luteínu a zeaxantínu, látok životne dôležitých pre zdravie očí. Tieto karotenoidy, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v zelenine a ovocí, pomáhajú chrániť oblasť blízko stredu sietnice oka - makuly - pred poškodením spôsobeným svetlom. Luteín a zeaxantín sú považované za látky, ktoré obmedzujú riziko degenerácie makuly spôsobenej vekom farbením makuly žltej, čo spôsobuje, že pôsobí ako prírodné slnečné okuliare pre vaše oči.

Vlákno

Vláknina z potravy sa nachádza v rastlinných potravinách, ako je ovocie, zelenina, celé zrná a strukoviny. Zatiaľ čo vaše telo môže tráviť a absorbovať sacharidy, bielkoviny a tuky, nedokáže rozkladať vlákninu. Táto rastlinná zmes tlačí jedlo do vášho systému, čo pomáha predchádzať zápche. Vlákno tiež pomáha pri znižovaní krvného tlaku a cholesterolu, znižuje zápaly a podporuje pomalú absorpciu cukru, ktorá udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi.