Avíza

Zdravotné prínosy octu ryže

Zdravotné prínosy octu ryžeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ryžový ocot, ktorý sa vyrába z ryže alebo ryžového vína, je v ázijských krajinách tradičným jedlom a v Spojených štátoch je k dispozícii približne od 80. rokov 20. storočia. Podľa Cal Orey, autora knihy "Liečivé sily octu", nie je ryžový ocot s nižšou kyslosťou ako iné octy vhodný na morenie alebo konzervovanie potravín. Prispieva však k ľahkej a zreteľnej chuti potravín a poskytuje určité potenciálne zdravotné výhody.

Výhody pečene

Podľa štúdie uverejnenej v júli 2011 v časopise "Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition" môže byť typom japonského octu z ryže s názvom kurozu, ktorý sa vyrába z fermentovanej hnedej ryže, ochranné výhody pre pečeň. V laboratórnej štúdii na zvieratách malo 16 týždňov suplementácie kurozu moromimatsu, extraktu kurozu, za následok významne menšie nádory pečene po vystavení karcinogénu v pečeni. V tejto štúdii tiež ocot hnedej ryže tiež znížil hladiny niektorých enzýmov, ktoré degradujú bunky a tkanivá a zlepšujú životnosť. Vedci dospeli k záveru, že kurozu moromimatsu bol účinný pri inhibícii rakoviny pečene.

Zdravie hrubého čreva

Kurozu a kurozu moromimatsu vykázali antioxidačné výhody, ktoré môžu chrániť pred kolitídou, v štúdii uverejnenej v máji 2011 v časopise „Tráviace choroby a vedy“. V štúdii na laboratórnych zvieratách podporovala strava doplnená kurozu zadržiavanie hmotnosti a viedla k nižším hladinám dusičnanových zlúčenín, ktoré sú toxické pre hrubé črevo. Kurozu moromimatsu tiež bránil chudnutiu a mal za následok zníženie krvi v stolici. Neznížil však hladiny dusičnanov, ktoré môžu spôsobiť rakovinu hrubého čreva. Táto predbežná štúdia naznačuje, že kurozu moromimatsu môže pomôcť predchádzať niektorým formám kolitídy.

Kontrola cukru v krvi

Podľa štúdie uverejnenej v časopise „Acta Diabetologica“ v júni 2012 môže biely ryžový ocot zlepšiť kontrolu cukru v krvi a funkciu pečene u diabetikov. Dávky 2 mililitre na kilogram telesnej hmotnosti denne po dobu jedného mesiaca viedli k nižším hladinám cukru v krvi nalačno, nižším hladinám cukru v krvi v náhodných časoch počas dňa a zlepšenej funkcii beta buniek, buniek pankreasu produkujúcich inzulín. Biely ryžový ocot tiež zabránil chudnutiu. Pečene študovaných zvierat vykazovali menej degeneratívnych usadenín tuku a zlepšenú schopnosť ukladať glykogén, formu glukózy na krátkodobé uchovávanie.

Anti-bakteriálne

Podľa štúdie uverejnenej v časopise „Mikrobiológia potravín“ z októbra 2007 môže ryžový ocot pomôcť predchádzať chorobám prenášaným potravinami. Antibakteriálne účinky ryžového octu proti E. coli, Salmonella a Typhimurium, baktériám spojeným s črevnými infekciami, sa preukázali na šaláte ľadovcov kontaminovanom baktériami. K významnému zníženiu počtu baktérií došlo, keď sa na kontaminovaný šalát pôsobilo 5 minút octom z ryže.