Avíza

Aké sú zdravotné prínosy jogy a meditácie?


Jóga a meditácia pri spoločnom cvičení posilňujú spojenie tela mysle, zlepšujú celkovú kondíciu a pohodu. Mnoho štýlov jogy kombinuje meditáciu s fyzickými postupmi, ktoré využívajú kontrolované dýchanie v celej jogovej pozícií. Môžete meditovať bez cvičenia jogy jednoducho relaxáciou, vyčistením mysle a sústredením sa na kontrolované dýchanie. Jóga aj meditácia majú pri dôslednom používaní preukázané zdravotné prínosy.

Zvládanie stresu

Pravidelné cvičenie jogy pomáha znižovať stresové reakcie vo vašom tele, podľa štúdie v roku 2010 vydanie „Psychosomatickej medicíny“. Zníženie zápalovej reakcie na stresory na tele pomôže znížiť šancu na stavy súvisiace so stresom, ako je vysoký krvný tlak a srdcovo-cievne ochorenie. Meditácia je tiež účinným reduktorom stresu, ktorý sa používa na zmiernenie úzkosti, panických porúch a agorafóbie, úzkostnej poruchy.

Zvýšená flexibilita

Západnú spoločnosť trápia sedavé pracovné miesta, kde väčšinu dňa sedí robotníci. To vedie k zníženiu svalovej hmoty, fyzickej zdatnosti a flexibility. Kancelárske práce navyše zvyšujú namáhanie krku a ramien tým, že po celý deň premýšľajú pred počítačom. Jóga sa zameriava na napínanie a predlžovanie svalov. Zvýšená flexibilita vám pomôže s každodennými pohybmi, ako je zdvíhanie a ohýbanie, a zároveň zlepšuje výkonnosť pri športe. Mnoho športovcov začleňuje do svojich tréningových programov jogu, aby zlepšila alebo zachovala flexibilitu.

Emocionálne zvýšenie

Jóga aj meditácia zlepšujú mentálne zameranie a poskytujú celkový pocit pohody. Mnoho jogových disciplín sa zakladá na pozitívnej téme. Napríklad filozofia jogy Anusara hľadá dobro vo všetkých veciach a je vytvorená pre povznášajúci zážitok zameraný na oslavu srdca. V kontrolnej štúdii z roku 2012 uverejnenej v dokumente „Alternatívne terapie v zdraví a medicíne“ sa zistilo, že účastníci jogy sú šťastní, pokojní a pozitívni v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá zaznamenala zníženie celkovej pohody. Meditácia poskytuje emocionálnu podporu prostredníctvom hlbokej relaxácie a dá sa robiť kdekoľvek. Môžete si dať emocionálnu podporu tým, že si urobíte 10-minútovú meditačnú prestávku priamo pri vašom stole. Stačí zavrieť oči, zamerať sa na uvoľnenie svalov a precvičiť hlboké dýchanie.

Lepšia strava

Štúdie naznačujú, že cvičenie jogy zlepšuje kondíciu a uvedomenie si tela, čo vedie k lepším stravovacím návykom. To zasa vedie k zvýšenej sebaúcte a túžbe starať sa o svoje telo. Cvičenie meditácie alebo jogy je technika úpravy správania, ktorá vám môže pomôcť zlepšiť celkovú kondíciu.

Zlepšené zdravie

Zníženie úrovne stresu, zdravšie stravovanie a väčšie cvičenie môžu viesť len k lepšiemu zdraviu. Moderný život je plný stresových situácií, únavy z dlhých hodín a malého spánku, alergií, úzkostných porúch a dlhého zoznamu chorôb súvisiacich so stresom. Pridanie jogy alebo meditácie do vášho života zlepší kvalitu a možno aj množstvo vášho života. Zlepšené zdravie znamená, že sa môžete zúčastňovať na viacerých fyzických činnostiach a cítiť sa lepšie vo veciach, ktoré robíte každý deň.